Vědci potvrdili efektivní a spolehlivé ukládání dat do DNA | E15.cz

Vědci potvrdili efektivní a spolehlivé ukládání dat do DNA

Vědci potvrdili efektivní a spolehlivé ukládání dat do DNA
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Marek Schwarzmann

Deoxyribonukleová kyselina je základním stavebním kamenem naprosté většiny organismů. Odborníci teď našli způsob, jak do ní spolehlivě zapsat digitální jedničky a nuly.

Nápad, že by šlo DNA využívat pro ukládání dat, dostali vědci již před několika lety. Tým genetiků z University of Washington a inženýrů z Microsoftu nyní představil první funkční metodu na světě, jak v podobě DNA zapsat běžný obrázek – a hlavně také jak jej zpětně přečíst. Díky mikroskopické velikosti DNA by se tak informace uložené v nynějších datových centrech, jejichž rozloha bývá srovnatelná s plochou supermarketu, mohla vtěsnat do objemu kostky cukru.

Vědcům se podařilo převést jedničky a nuly tvořící digitalizovaný obrázek (obecně reprezentují jakékoli digitální informace) do čtveřice stavebních kamenů DNA – sloučenin zvaných adenin, guanin, cytosin a thymin. Za použití takzvaného Huffmanova kódování pak vědci tyto báze uměle uspořádali do šroubovice. Jedním z hlavních fíglů, jak s daty uchovanými v DNA pracovat, je v počítačích běžně používaný algoritmus pro opravu paměťových chyb.

„Život sám vytvořil DNA, tuto fantastickou, nesmírně kompaktní a odolnou molekulu, a vysoce účelně do ní uložil všechny druhy informací, které potřebuje k vytvoření fungujícího živého tvora. My jsme teď přišli na to, jak v této formě na tisíce let velmi efektivně ukládat data,“ uvedl jeden z členů týmů Luis Ceze. Příslušnou studii představil na mezinárodní konferenci profesního sdružení počítačových odborníků ACM věnované architektonické podpoře programovacích jazyků a operačních systémů.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!