Vepřová kolena by ráda hrála ligu | e15.cz

Vepřová kolena by ráda hrála ligu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dva amatérské ragbyové kluby z Písku a ze Strakonic se chtějí přihlásit do první ligy.

Začalo to v hospodě u piva a možná to skončí při regulérním soutěžním utkání mezi Pískem a Strakonicemi.
Ragby. V tuzemských poměrech stále trochu exotický sport začíná pronikat i na jih Čech zásluhou nadšenců ve dvou sousedních městech.

„Možná do roka nebo spíše do dvou bychom chtěli přihlásit soutěž,“ zní z obou klubů. Je to docela rarita. Dělí je asi dvacet kilometrů, mají stejný zájem a přitom o sobě dlouho nevěděly a vznikly samostatně.

Starší je písecký klub. Na začátku byli francouzští zaměstnanci firmy Schneider Electric, písecká restaurace U Reinerů a vepřová kolena. „Vznikli jsme jako firemní tým, který chtěla vyslat písecká pobočka na každoroční turnaj firmy,“ vysvětlil kapitán celku Petr Mikšátko. „Teď už jsme ale založili občanské sdružení a fungujeme jako regulérní klub,“ dodal.

Právě U Reinerů je jedna z položek jídelníčku vepřová kolena, a protože to bylo nejoblíbenější jídlo francouzského zakladatele mužstva Emmanuela Boyera při jeho stáži v Čechách, nechal se jím inspirovat a pojmenoval po něm tým.

Psal se únor 2008, když se Vepřová kolena začala scházet na první tréninky. Na začátku bylo asi sedm Francouzů a dvanáct Čechů. Postupem doby se stal tým mnohonárodnostním. Jedním z trenérů byl Gruzínec, hrál také Libanonec a Slovák.

„Ti už s námi ale zase nehrají,“ popisoval současnost Mikšátko. Francouzům skončila doba stáže na jihu Čech a odešli. Zůstal jen jeden. Libanonec je také pryč, gruzínský kouč taktéž a z dalších národností zůstal jen Slovák Belina.

V současnosti je stále ještě šedesát procent týmu složeno ze zaměstnanců firmy Schneider. „Ale už jsme otevření i pro zájemce z řad veřejnosti,“ říkal Mikšátko.

Písecký klub sehnal trenéra Zdeňka Albrechta ze Sparty Praha a pustil se do práce. Našel zarostlé fotbalové hřiště ve Smrkovicích, o které se stará a v současné době ho upravuje pro potřeby ragby.
„Po půlroce jsme se vydali na první turnaj firmy,“ popisoval dále historii klubu Mikšátko. Při prvním ročníku skončili poslední, podruhé se posunuli na čtvrtou příčku z pěti a potřetí? To se uvidí. Další podnikový turnaj se totiž uskuteční v červnu 2010 v Písku u příležitosti městských slavností a v klubu si hodně slibují.

„Chtěli bychom přihlásit soutěž, ale zatím na to nemáme lidi,“ řekl Mikšátko a doufá v příchod dalších zájemců. V klubu je kolem třiceti hráčů, ale tréninková morálka není nejlepší. „Byli jsme na turnaji v beach ragby v Praze a slyšeli jsme na sebe pozitivní ohlasy,“ vysvětlil Mikšátko, co láká tým na přihlášení soutěže.

Spustili nábor nových zájemců i z řad mládeže a přípravu na ligu myslí vážně. Kromě středečních tréninků ve Smrkovicích si přidali i přípravu v hale v základní škole T. G. Masaryka. V polovině listopadu pojedou na turnaj do Petrovic u Prahy a na jaře je čekají přípravné zápasy.

O Strakonicích nevěděli

Ve svém snažení získali Písečtí partnera. Na jaře tohoto roku začal hrát spolek nadšenců ragby také ve Strakonicích. „Bylo to víceméně z hecu. Koupila se šiška a přemluvili se lidi. Ale už se z nás také stal sportovní klub,“ přidal pár informací ke vzniku zástupce kapitána strakonického celku Petr Šilhan. „Vůbec jsme o sobě nevěděli,“ odpověděl na otázku, jestli se neinspirovali píseckým celkem.
„Ale Písek byl pro nás jako dar z nebes,“ přiznal Šilhan. Oba kluby se podporují, trénují spolu a hrají i přátelské zápasy. „Měli trenéra a ze začátku jsme se od nich učili,“ dodal. Teď už jdou ale Strakoničtí také vlastní cestou. Poctivě trénují, spolupracují i s klubem z Říčan u Prahy a už uspořádali také první turnaj v Radošovicích. Zájem to zvedlo.

„Přišli nějací noví kluci,“ potvrdil Šilhan. I Strakonický klub pořádá nábory. Zatím hledá nové zájemce spíše mezi staršími osmnácti let, ale do budoucna se nebrání ani mládeži. Chce popularizovat tento sport na školách a připravuje i spolupráci s domem dětí a mládeže ve Strakonicích. „Všechno bude závislé na tom, kdy budeme mít trenéry s licencí,“ vysvětlil Šilhan fakt, že strakoničtí trenéři ji zatím nemají a chtějí teprve absolvovat trenérský kurz.

Oba týmy doufají, že si brzy zahrají opravdové soutěžní klání, protože dosud nastupují jen v přátelských zápasech nebo utkáních na turnajích. Kdo z nich to stihne dřív?

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery