Veverky místo aut. Trochu jiná adresa

Největší poptávka je po bytech v Podhůrčí. Nejhůř se prodávají byty u nemocnice a v Plzeňské ulici.

Byt o velikosti 3+1 v prvním, druhém nebo maximálně třetím patře. Navíc ve starším, ale zatepleném domě s opraveným výtahem. To je podle realitních makléřů z Klatov nejideálnější adresa ve městě. Na prodej bytů ale mají mnohdy jejich majitelé přehnané nároky. Proto se trh s byty v Klatovech tak trochu vymyká republikovému trendu, který se týká poklesu cen. „Za přiměřenou cenu za byt 3+1 ve starší zástavbě považuji jeden milion, maximálně milion dvě stě tisíc korun,“ říká Karel Müller z Reality Müller – Immobilien.

S tím souhlasí i Miroslav Šlajch z realitní kanceláře Fidox. „Prodávající slyší na různé slevy. Lidé si dobře uvědomují, že ceny bytů klesají,“ tvrdí Šlajch. Pro zájemce o bydlení je ale často nejdůležitějším měřítkem, kde se byt nachází. „Podhůrčí a Domažlické předměstí. Tam se byty prodávají dobře. Horší je to pod nemocnicí nebo v Plzeňské ulici. Ale kdo ví v budoucnu. Budou tu nová pracovní místa v nemocnici, může být i zájem o byty,“ říká klatovský realitní makléř Pavel Prokeš.

Byty se dají koupit v Klatovech všude. Rozdíl v cenách je ale vysoký. Za 3+1 na rušné Plzeňské ulici požaduje majitel jeden milion tři sta padesát tisíc korun. Pod nemocnicí se 3+1 prodává za jeden milion šest set tisíc. Stejný byt v Podhůrčí je k mání za jeden milion čtyři sta osmdesát tisíc. Bydlení je tu ale klidnější. „Když se dívám z okna a je klid, už jsem tu zahlédla i veverky,“ pochvaluje si Jitka Bláhová nejžádanější sídliště ve městě.

Noví majitelé bytů si také zjišťují, kolik budou muset investovat do domu. „Na byt v novostavbě moc lidí s platem nedosáhne. Ale musí si uvědomit, že ve starší zástavbě se pro změnu přispívá do fondu oprav,“ dodává realitní makléř Šlajch.