VIDEA NA VÍKEND: Jak se staví větrná elektrárna nebo pódium pro Rammstein | E15.cz

VIDEA NA VÍKEND: Jak se staví větrná elektrárna nebo pódium pro Rammstein

fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

YouTube je světem mnoha úžasných videí. Můžete zde najít dokumenty o technických skvostech, úžasné záběry přírody, snímky ze života neobyčejných i obyčejných lidí. Pro víkendový relax jsme pro vás vybrali pět videí, které nás v poslední době zaujaly. 

Práce, která přinášela oběti

Chrysler Building je jeden z nejvýznamnějších mrakodrapů New Yorku a vůbec celé historie výstavby mrakodrapů. Jako první budova světa totiž v roce 1930, kdy byla dokončena, překonal hranici 1000 stop. Tedy 305 metrů. I v dnešní době se jedná o 11. nejvyšší mrakodrap v metropoli a devátenáctou nejvyšší budovu ve Spojených státech. Práce na mrakodrapu Chrysler Building, který je postaven ve stylu art deco, se nerodila snadno. Při samotném budování totiž dělníci pracovali bez jakýchkoliv ochranných pomůcek či zajištění. Práce byla natolik riskantní, že dva z pěti pracovníků zemřeli po pádech z výšky. Na jejich těžkou práci se můžete podívat v unikátních kolorizovaných záběrech.

Síla 75 tisíc koní

Časosběrné video jaderného ledoborce Yamal, které bylo pořízeno během 7 dní při cestě v Severním ledovém oceánu. Kromě ledních medvědů, polární záře a všudypřítomného chladu se ve videu objeví také další ruský ledoborec nazvaný 50 Let Pobedy, který je uvězněný v ledových krách. Podívejte se na video kovového monstra, které pohání síla 75 tisíc koňských sil.  

Když Lego „vytvoří“ číslo se sto nulami

Stavebnice Lego si většina spojí spíše s dětstvím a stavěním nejrůznějších věcí. Pomocí této slavné stavebnice se ale také dá vytvořit GOOGOL - tedy číslo, tvořené jedničkou se sto nulami. Video ukazuje stroj sestavený pomocí několika desítek ozubených kol Lego Technic. Poslední kolo, na kterém je připevněná postavička vikinga, se otočí za - a teď se držte - 52433879932503535381614991275498187972589101825233846406570841889117043121149897330595482546 let. 

Stavba větrného obra

Větrných elektráren přibývá, i v rámci České republiky. Desítky metrů vysoké elektrárny s obrovskými vrtulemi jsou na vlastní oči velice působivé. Ale jak se staví? Následující krátké video vám ukáže vše od počátku stavby, přes testování pružnosti vrtulí a jejich dopravu na místo stavby, až po celkové dokončení elektrárny. 

Megalomanské pódium

Německá skupina Rammstein patří už od devadesátých let ke stálicím světové hudební scény. Pro své zatím poslední turné k nové desce, během kterého se dvakrát zastavila i v České republice, se tradičně pohybovala na obrovském pódiu. Tentokrát šlo o tak komplikovanou stavbu, že její sestavení vyšlo na celých sedm dní. 

Autor: fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video