VIDEO: Zednické kouzlení s katalánskou klenbou | E15.cz

VIDEO: Zednické kouzlení s katalánskou klenbou

nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na profesi, která se dělá s umem a fortelem je vždy pěkný pohled. Poezie svého druhu vyzařuje samozřejmě i z řemesla zednického, které (alesoň u nás) v poslední době lační po práci. Video, které představujeme, je z mexického státu Querétaro, a ukazuje, jak se pod rukama zedického mistra rodí takzvaná katalánská klenba.

Aniž sleví ze svižného tempa práce, mexický zedník v jiném dokumentu vysvětluje tajemství cihlové stropní klenby, která se staví bez pomocného bednění. Jde samozřejmě o správnou hrubost písku v maltě a jeho poměr s vápnem a cementem, ale hlavně o to, aby zedník při zdění dodržoval sklon cihel a měl pořád v oku celistvost klenby.

Cihly také musejí být suché, aby absorbovaly vlhkost z malty. „Vlhká cihla už nic nevstřebá a spadne,“ vysvětluje mistr. „Někdo si myslí, že přimícháváme do malty tmel nebo pryskyřici, aby klenba držela,“ směje se, „ale nic takového v maltě není. Není to žádná speciální směs.“

Autor: nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.