Vraha podnikatele hledá policie 10 let | E15.cz

Vraha podnikatele hledá policie 10 let

Případ Petra Krejčího z Brna, který za tajemných okolností před deseti lety zmizel, zůstává pomníčkem kriminalistů.

Letos je tomu právě deset let, kdy na tísňovou linku 158 zavolal nešťastný otec jednatřicetiletého podnikatele Petra Krejčího z Brna. Policii 4. června oznámil, že jeho syn zmizel. Následné pátrání bylo bezvýsledné. Až po třech letech objevil v závlahové šachtě tělo podnikatele obyvatel Prace na Brněnsku. Vrah ale spravedlnosti stále uniká.

„Za léta vyšetřování této vraždy jsme sestavili Krejčího poslední den, kdy ještě byl prokazatelně mezi živými. Také jsme se dostali na dvě horké stopy. K pachateli jsme měli opravdu blízko, ale chybělo podstatné. Usvědčující důkaz,“ tvrdí kriminalista Vladimír Matoušek, který na případu pracoval.

Vyšetřovatelé zjistili, že osudného 30. května 2000 nasedl Krejčí do svého černého BMW a odjel do banky v Kuřimi na Brněnsku. Tam si vyzvedl téměř půl milionu korun a odjel do restaurace v brněnské Šumavské ulici. Tam měl schůzku se svým známým, který měl zájem o ojeté dodávky ford.

Podezřelý automechanik

Z restaurace Krejčí odjel do motorestu Rohlenka, kde ho svědkové viděli ještě v poledne. Potom podnikatel objel několik obcí okolo Brna. „Zastavil se v Blučině, Rajhradě a Pozořicích. V posledně jmenované obci Krejčí obchodoval s jistým vyškovským podnikatelem – automechanikem,“ popsal Matoušek. Právě muže z Vyškova vyšetřovatelé podezírají z vraždy.

Krejčí ten den také několikrát telefonoval. Naposledy ve čtvrt na sedm večer svému známému, s nímž si domluvil schůzku, na kterou však už nikdy nedorazil.

Krátce před půlnocí dostala manželka podnikatele sms. „Jedu na Východ a vyměnit valuty. Neboj se, všechno stihneme. V pátek budu doma,“ zněla textová zpráva. Ženě se zdála být zpráva podezřelá, protože měli za pár dní odjet na zahraniční dovolenou. Volala proto manželovi na mobil, ale ten byl vypnutý.

Auto Krejčího se našlo 17. června. Stálo na parkovišti na Mikuláškově náměstí ve Starém Lískovci. Uvnitř bylo podnikatelovo oblečení, v němž v den zmizení odešel z domu. V autě byly také jeho doklady. „V té chvíli bylo jasné, že se stal obětí trestného činu. Nikdy totiž nebyl tak dlouho pryč, aniž by se rodině ozval. Také žil spořádaným životem a neměl důvod opustit svou ženu,“ říká Matoušek.

Pátrání po zmizelém podnikateli trvalo dlouhé měsíce. Zvrat ve vyšetřování nastal až v březnu 2003, kdy obyvatel Prace na Brněnsku našel v závlahové šachtě hokejovou tašku s lidským tělem. Pitva a analýza DNA prokázala, že jde o tělo Petra Krejčího.

Záhadná čepice

Mrtvola měla na hlavě nataženou žlutou pletenou čepici a oblečená byla do montérek. Čepice Krejčímu nepatřila a kriminalisté o ní nic nevědí. Předpokládají však, že vrah nebo vrazi nesnesli pohled do tváře zavražděného.

„V oděvu jsme také našli kovovou montážní spojku, která se používá u aut k upevnění gumových hadiček. Usuzujeme tedy, že se Krejčí těsně před vraždou pohyboval v autodílně,“ přemítá Matoušek.
Krejčímu se také ztratily drahé šperky z Egypta. „Pořád věřím, že někde šperky jsou. Ani darebák totiž nemá to srdce vyhodit zlato. Zavražděný muž u sebe také neměl hodinky. Ani ty se doposud nenašly,“ doplňuje Matoušek.

Podnikatel, který je podle policie hlavní podezřelý, jakoukoliv účast na vraždě popírá. Policie ho nedokázala z vraždy usvědčit. Chyběly jí důkazy i doznání. Přesto je nyní vyškovský podnikatel ve vězení. Na jaře roku 2005 ho tam na jedenáct let poslal brněnský krajský soud za přepadení prodejny motocyklů a banky ve Slavkově u Brna. Odnesl si tehdy pět milionů korun.

V případu stále zůstává víc nezodpovězených otázek. Například proč Krejčí vyzvedl statisíce v bance. Přestože měl dohodnutý obchod s ojetými dodávkami, k dohodě nakonec nedošlo. Kriminalisté si proto myslí, že peníze byly hlavním motivem vraždy.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!