Výpovědi. Pro stovky lidí

V Kolíně a jeho blízkém okolí se houfně rozdávají výpovědi a ruší místa.

Na začátku minulého týdne měl devětatřicetiletý Petr B. z Cerhenic neblahé tušení. V pátek už si byl jistý: přišel o místo. A s ním i dalších 130 lidí, kteří pracovali v továrně na výrobu ručního nářadí TONA Pečky. Pobočka firmy ve městě končí. Je krize a nejsou zakázky.
„Poprvé v životě budu nezaměstnaný. A při pohledu na nabídku volných míst se dost bojím, že jím nějakou chvíli zůstanu,“ řekl Petr, který si nepřál zveřejnit celé jméno.
Podobný osud teď na Kolínsku potkal či do konce roku potká několik stovek lidí. V automobilce TPCA, s více než třemi tisícovkami pracovníků největším zaměstnavateli ve městě, dál utlumují výrobní tempo. I proto se v minulých dnech odehrála druhá vlna propouštění. Stejně jako ta první se týkala desítek lidí, které pro továrnu najaly personální agentury.
Propouštěly i další firmy, které jako TPCA fungují v průmyslové zóně Kolín-Ovčáry a s automobilkou spolupracují.
Čerstvě nezaměstnaní musejí být podle Jitky Polákové z agentury Manpower trpěliví. „Nových příležitostí bude v zimě minimum, hlavně dělníci budou mít se sháněním práce problém,“ řekla Poláková.
V září, ze kdy je zatím poslední oficiální údaj, bylo na Kolínsku 274 volných míst. Přitom do Silvestra může v Polabí přijít o práci stejný počet lidí.
„Přesto se výraznějšího zvýšení nezaměstnanosti na Kolínsku neobávám,“ řekl týdeníku Sedmička ředitel Úřadu práce v Kolíně Josef Blecha. Vychází mimo jiné z faktu, že v TPCA skončili ve dvou vlnách agenturní zaměstnanci, kteří však mají uzavřenou smlouvu s personální agenturou, a tak se u jeho úředníků hlásit nebudou.
Automobilka v minulých dnech oznámila, že za letošní rok sjede z jejích výrobních pásů o čtrnáct procent méně aut než vloni. Na menší výkon je potřeba méně lidí – a tak se propouští. Kmenoví zaměstnanci zatím ne, ty chrání kolektivní smlouva, jež vyprší na jaře příštího roku.

Největší šok? V Pečkách

Snížení zakázek poznamená i dodavatel kolínské továrny na auta. „Část počtu pracovníků jsme uplatnili v jiných provozech, takže se nám podařilo snížit počet těch, se kterými jsme ukončili pracovní poměr. Propustili jsme dvacet lidí,“ uvedl Aleš Ptáček ze společnosti NYK Logistics, jež kromě centrály v Říčanech funguje i v průmyslové zóně Ovčáry. Propouštělo se také ve firmě Lear Corporation, kde od začátku října pracuje zhruba o čtyřicet lidí méně než předtím. Ingersoll Rand Equipment (dříve ThermoKing) v Kolíně v podle informací Sedmičky chystá ukončit spolupráci s agenturními zaměstnanci, jejich přesný počet zatím není známý. „O kmenových pracovnících nechci mluvit. Věřím, že k jejich propouštění nedojde,“ řekl šéf odborové organizace společnosti Bedřich Černý.
Největší počet propuštěných dorazí v příštích dnech na úřady práce z podniku TONA Pečky, firmy na výrobu nářadí. „Zaměstnanci dostanou výpovědi patrně v prosinci,“ uvedl ředitel závodu Michal Krúpa.