Vysílání Premier League stojí 95 miliard | E15.cz

Vysílání Premier League stojí 95 miliard

Fotbalista Robin van Persie
Fotbalista Robin van Persie
• 

Martina Peřinková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letos bude opět na co koukat, nový kontrakt stál televizi o 70 procent více než ten dosavadní fotbal.

O víkendu odstartovala anglická Premier League, jedna z nejsledovanějších fotbalových soutěží světa. Už sice nebývá považována za nejkvalitnější ligu (tento primát drží španělská Primera División), ale stále platí za nejdražší a nejvíce vydělávající ligu. Svědčí o tom i nový televizní kontrakt, který vedení soutěže uzavřelo na další tři sezony.

Letošní ročník je poslední podle stávající smlouvy. Od příští sezony začne platit kontrakt nový. Televize Sky Sports, jež je majitelem vysílacích práv na území Anglie, zaplatí za novou tříletou smlouvu přes tři miliardy liber (zhruba 95 miliard korun), což je oproti současné smlouvě o 70 procent více.

Největší událostí před startem nového ročníku se stal přestup útočníka Robina van Persieho z Arsenalu do Manchesteru United. Nizozemský kanonýr odmítl prodloužit s londýnským týmem smlouvu, která mu vyprší příští rok. Arsenal se raději rozhodl útočníka prodat za 22,5 milionu liber. Jedním z důvodů bylo to, že by za rok stejně odešel, ovšem zadarmo. Fanoušci Arsenalu navíc při jednom z přípravných zápasů van Persieho vypískali a vedení klubu nechtělo riskovat tuto atmosféru během sezony.

Ze všech zájemců o služby nizozemského hráče nakonec zvítězil Manchester United. Což bylo překvapivé i kvůli tomu, že oba týmy patří mezi velké rivaly a přestupy mezi nimi bývají vzácné. Podle BBC byl posledním fotbalistou, který odešel z Arsenalu do Manchesteru United, Viv Anderson v roce 1987. Opačným směrem zamířil v roce 2008 Mikael Silvestre. Fanoušci Arsenalu na přestup zareagovali po svém – začali zapalovat Van Persieho dresy.

Premier League tak má o náboj postaráno od samého začátku. Titul obhajuje Manchester City. V soutěži se představí i čtyři Češi – Petr Čech (Chelsea), Tomáš Rosický (Arsenal), Radek Černý (Queens Park Rangers) a Zdeněk Grygera (Fulham).

Autor: Martina Peřinková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video