Výstavba trasy D pražského metra se zatím odkládá | E15.cz

Výstavba trasy D pražského metra se zatím odkládá

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavba nové trasy pražského metra D se oproti plánům do konce roku 2014 nerozjede. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) kvůli nutným škrtům v rozpočtu města naznačil, že hodlá najít v hospodaření dopravního podniku další úspory. „Říkám, že výstavba metra D je ve fázi snů a musí se zastavit,“ uvedl Svoboda.

Primátorovi vadí i výdaje na přípravné práce. „Deseti nebo stamiliony, které jsou dávány na přípravné práce, jsou nesmyslem. Jestli se metro D začne stavět někdy v roce 2020, tak bude úplně jiná problematika, možná budou úplně jiné technologie,“ řekl. Obnova tramvajových tratí a stavba tras A a D mají stát do roku 2020 asi 104 miliard korun. Detailní studie linky D představil v roce 2002 Metroprojekt. Projektuje ji i dnes, před rokem na to získal zakázku v ceně 489 milionů korun.

Nyní se na radnici rozhoduje o financování prodloužení linky A, na které nejsou peníze, a proto město zvažuje několikamiliardový úvěr. „Metro A se bude muset pravděpodobně dostavět, jen by podle mě stačilo skončit prozatím na Veleslavíně,“ tvrdí náměstek primátora Tomáš Hudeček, šéf zastupitelů TOP 09 a expert strany na problematiku dopravního podniku. Primátorův postoj k trase D podporuje. „I my otevřeně říkáme, že metro D nebude. Jsme si přitom vědomi toho, že za tři roky budeme muset řešit opravu Nuselského mostu a budeme moct počítat jen s autobusy,“ uvedl.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video