Vzniká první severokorejský smartphone, jeho kvality si pochvaloval Kim Čong-un | E15.cz

Vzniká první severokorejský smartphone, jeho kvality si pochvaloval Kim Čong-un

Vzniká první severokorejský smartphone, jeho kvality si pochvaloval Kim Čong-un
Kim čong-un (ilustrační foto)
• 

pav

Severní Korea připravuje vlastní chytrý telefon. Kvality modelu s označením AS1201 Arirang ocenil i i vůdce země Kim Čong-un.

Telefon Arirang – svůj název dostal podle tradiční korejské lidové písně – funguje na operačním systému Android. Nechybí mu údajně dotyková obrazovka, fotoaparát a uživatelé prý ocení i jeho malou hmotnost, píše severokorejská tisková agentura KCNA.

Sám vůdce KLDR si nový mobilní telefon Arirang velmi pochvaloval. Je prý hezký a lehký a má také nejrůznější funkce. Uživatelé údajně velmi ocení fotoaparát s vysokým rozlišením.

V současnosti mobilní telefony v KLDR používá více než dva miliony lidí. Tvrdí to alespoň egyptská společnost Orascom Telecom, která v zemi mobilní služby ve spolupráci se státním podnikem Koryolink provozuje.

V Severní Koreji byla letos spuštěná i 3G síť. Běžný občan země však přístup k mobilnímu internetu nemá šanci využít. Po nějaký čas byl mobilní internet přístupný turistům, ale od letošního března mohou službu využít jen funkcionáři, úřady a cizinci s dlouhodobým pobytem.

Autor: pav
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud