Z indické farmy zvířat, kde se narodil Orwell, bude muzeum | E15.cz

Z indické farmy zvířat, kde se narodil Orwell, bude muzeum

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
George Orwell patří k nejznámějším britským spisovatelům 20. století, hlásí se k němu ale i město Mótihárí v severovýchodní Indii. Orwell se tam narodil a v jeho tehdejším domově nyní vzniká muzeum. Zatím se ale na farmě, která se stala Orwellovým rodištěm, všude toulají domácí zvířata. Kovová vrátka jsou otevřena dokořán, jako by je vzbouřená zvířata zapomněla zavřít, když vyhnala své pány.

Prasata mají přístup do všech koutů farmy. Dva koně, sešlí stářím, postávají v rohu a ocasem odhánějí mouchy. Nechybí ani krávy, kozy, ovce a slepice. Právě tady strávil Orwell první roky svého života, než se s matkou přestěhoval do anglického města Henley-on-Thames. Poblíž přízemního domku, v němž Orwellovi v Indii žili, stojí zbytky skladiště, kde se uchovávalo opium.

Indie byla tehdy významným pěstitelem máku a Orwellův otec tam působil jako zaměstnanec britské koloniální správy dohlížející na produkci a skladování opia před jeho vývozem do Číny.

George Orwell Autor:

Mezi usedlíky je vládní zaměstnanec Áditja Abhišék, jeho matka a mladší bratr. Abhišék se tam před 29 lety narodil a jak s úsměvem připomíná, „jen těsně tak minul rok 1984“. „To je něco, co mám s Georgem Orwellem společné, narodili jsme se ve stejném domě. Ale on se stal slavným, já ne,“ říká Abhišék. Mrzí ho, že musí pryč. „S tímhle domem mám spojených tolik vzpomínek. Vyrostl jsem tady. Moji rodiče se v tomto domě brali, můj otec tady zemřel,“ dodává.

Abhišékův otec byl učitelem, a právě proto se do bývalého domu Orwellových jejich rodina nastěhovala - byl to totiž vládní majetek, který úřady pronajímaly škole. Když Abhišékova rodina dostala nařízení odejít, začala rychle nedaleko budovat malé stavení. Bude se do něj muset přesunout ještě před dokončením.

Orwellovo rodiště se nachází v ospalém městě Mótihárí nedaleko nepálské hranice. Je to jedna z nejméně rozvinutých částí nejchudšího indického státu Bihár. Vzhledem k tomu, že tam jen pár lidí rozumí anglicky, není žádným překvapením, že se tam toho ví o Orwellovi jen málo. Někteří lidé si vzpomenou, že to byl slavný anglický spisovatel, ale dál jejich znalosti nesahají.

V knihkupectví v Mótihárí jsou k dostání v podstatě jen školní učebnice. V nejkvalitnějším vzdělávacím zařízení ve městě, na vysoké škole Munšího Sinha, je ale situace jiná. Profesor Ikbál Husajn, který vede katedru anglistiky (a je také jejím jediným členem), má na stěnách několik portrétů velkých britských autorů. George Orwell tam zaujímá čestné místo hned vedle Williama Shakespeara.

Při dotazu vzneseném k asi 25 žákům Husajnovy třídy, zda znají George Orwella, vylétne nahoru celý les rukou. Jeden student připomíná poněkud nepřesně díla Farma zvířat a román „1983“, ale Monica, studentka zoologie, spustí: „Orwell se narodil v Mótihárí v roce 1903…“ a pokračuje asi třičtvrtěminutovým přehledem Orwellova života a jeho nejlepších prací.

„Je správné, aby tady měl Orwell muzeum. Podpoří to výuku angličtiny,“ domnívá se Husajn. „Orwell je stejně tak Ind jako Brit. Velmi otevřeně kritizoval imperialistické myšlenky. Díky Orwellovi se Mótihárí dostane na mapu světa,“ dodává.

Husajn nicméně pochybuje, že se plánované muzeum stane centrem výzkumu, jak někteří očekávají. „Dnes akademici musejí cestovat do Londýna, pokud se chtějí věnovat studiu Orwella, ale až tady vznikne muzeum, budou moci tohoto autora studovat v jeho rodišti,“ soudí naopak místní obchodník s látkami Débripja Mukherdží, který patří k těm, kdo projekt podporují.

George Orwell se často stává symbolem protestů proti nelegálním a bezohledným špionážním praktikám americké NSA, jež arogantně pošlapává práva na soukromí jak veřejnosti, tak i politiků na celém světě. Autor: Profimedia.cz

On a jeho přátelé jsou v kontaktu s Orwellovým synem Richardem Blairem, který jim může pomoci pořídit kopie z obří sbírky originálních rukopisů, audiozáznamů a fotografií z Archivu George Orwella při londýnské univerzitě UCL. Vláda indického státu Bihár je připravena do projektu investovat 150.000 dolarů.

Komplex, kde Orwellův domek stojí, už byl obehnán bezpečnostní zdí. Zdi domku dostávají novou omítku a protékající střechy jsou postupně nahrazovány s maximálním využitím původního materiálu. „Máme štěstí, že se tu narodil spisovatel jako George Orwell,“ říká Mukherdží. „Takže je naší povinností zachovat tento domek a vrátit mu původní pěkný vzhled,“ dodává.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video