Z piráta koproducentem - snadno a rychle | E15.cz

Z piráta koproducentem - snadno a rychle

Z piráta koproducentem - snadno a rychle
Piráti jsou napřed. Na vizitce je místo telefonního čísla černobílý QR kód
• 
ZDROJ: Petr Horký

Marek Schawarzmann

Boj proti v Česku hojně rozšířenému filmovému pirátství započal svoji novou epochu. Projekt české firmy 31s totiž počítá s tím, že ze současných pirátů udělá koproducenty.

Principem je podle 31s je možnost zakoupit film pomocí platebního QR kódu umístěného na začátku a konci filmů šířených v pirátských sítích. Platba za licence k filmům probíhá v platebním systému ILQpay, její výše je přitom libovolná, nicméně s doporučenou cenou 25 korun za film. Licence k vybraným filmům je možné zakoupit v e-shopu 31s.cz, ale také na serverech Ulozto, WarForum a Warserver.

Novému majiteli licence je pak po registraci na webu 31s vygenerován vlastní QR kód a s ním kopie filmu, kterou může dále volně šířit. Verbováním dalších „pirátů“ si přitom může také mírně přivydělat. Zhruba polovina z každé platby totiž jde na účet původního vlastníka licence k filmu, desetina pak ale danému vlastníkovi použitého QR kódu. Projekt z řady českých osobností a vlastníků práv podpořil například režisér Jan Svěrák, Národní filmový archiv, firma Evolution Films, Verbascum či Radim Špaček. V současné době probíhají jednání i s britskou BBC a dalšími domácími i zahraničními subjekty. „S lidmi z filmové branže vedeme již léta mnoho diskuzí, jak řešit problém filmového pirátství. S originálním nápadem na řešení přišla právě česká firma,“ uvedl k projektu Jan Svěrák. Na webu 31s je tak nyní například k dispozici jeho Tmavomodrý svět.

Filmů je zatím málo

Množství nabízených snímků je zatím malé, nicméně duchovní otec projektu, producent Pepe Rafaj, předpokládá, že postupně poroste. Napomoci by k tomu měla právě spolupráce s Národním filmovým archivem a údajně vysoký zájem produkčních společností.

„Proč nevyužít stávající pirátské infrastruktury na serverech či torrentových sítích k získání prostředků?“ položil řečnickou otázku výkonný ředitel firmy SecurityNet.cz Petr Pomajbík, který se na projektu rovněž podílí. Projekt sází také na jistou morální ochotu pirátů přispět drobným nákupem za jejijch oblíbený starší film. „Za prvních pár měsíců počítáme s několika tisíci platbami,“ dodal Rafaj. Ředitel NFA Michal Bregant si od spolupráce s s31 slibuje, že tak postupně z internetu vymizí nelegální a mnohdy také nekvalitní obsah, navíc se dostanou na veřejnost i filmy, které by z ekonomických důvodů ani nebylo možné vydávat například na DVD.

Legalizovat nelegální

„Podívejme se na MHD. Takovýto princip plateb a využívání služeb je totiž naprosto totožný s naším konceptem,“ dodal Pomajbík. Celý projekt využívá heslo „sleduj (s)právně“, čímž upozorňuje na hlavní poselství – snahu legalizaci dosavadního nelegálního obsahu.

Ve finále by podle tvůrců projektu mohli původní producenti využívat QR kódy k oslovení komunity fanoušků, která by svými příspěvky mohla přispívat například na natočení dalších dílů jejich oblíbeného seriálu či filmu.

Autor: Marek Schawarzmann
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!