Z plzeňských jevišť do Sherwoodu | E15.cz

Z plzeňských jevišť do Sherwoodu

V televizním castingu na titulní roli do nového muzikálu Robin Hood zamířil přesně na cíl a trefil. Jan Kříž, který hraje i v řadě inscenací v Plzni, si splnil velký sen.

Než moderátoři Martina Kociánová a Petr Vondráček vyřkli v neděli večer ortel, stál Jan Kříž vedle svého konkurenta Davida Weingärtnera se sklopenou hlavou. Jinak velmi sebevědomý muzikálový herec a scénograf byl napjatý jako struna a bojoval s emocemi. Diváci rozhodli, že jako lady Marianna mu v muzikálu Ondřeje Soukupa a Gábiny Osvaldové stane po boku Martina Bártová.

„Byl to zvláštní pocit. Vůči Davidovi, který stál vedle mne, mi to bylo i trochu nepříjemné. Hlavně to byla úleva,“ přiznává čtyřiadvacetiletý zpěvák a dodává, že v dalších dnech si trochu odpočine a pak se už těší na novou práci.

„Těším se, až nafasuju text a muziku a začnu zkoušet,“ usmívá se.

Do finále s Petrou

Do finále Robina Hooda posunul Jana Kříže duet s Petrou Janů. Zpívali Párkrát mlčet z muzikálu Fantom opery, což byla určitě nejnáročnější skladba, která v předposledním castingovém večeru zazněla. Tehdy poprvé měl Jan Kříž, jak přiznává, trému.

„Měl jsem z Petry velký respekt. Nechtěl jsem jí duet zkazit a nechtěl jsem vedle ní vypadat jako ňouma. Samotného mě překvapilo, jak jsem znervózněl,“ prozrazuje. Jan Kříž se muzikálovému herectví věnuje čtyři roky a za tu dobu má za sebou třináct rolí. Třetinu z nich v Plzni. Další ztvárnil, mimo jiné, i ve velkých pražských muzikálech. Přesto se rozhodl přihlásit se do castingu v podobě televizní reality show.

„Na každou roli, do které jsem byl v Praze obsazen, jsem byl obsazen na základě konkurzu. To znamená, že pokud jsem stál o roli Robina, musel jsem konkurzem projít. I když televizním. A připouštím, že je to pro člověka v mé profesi i dobrá reklama a možnost prezentování mé práce,“ vysvětluje. Jenomže konkurs na Robina Hooda se od těch předchozích lišil. Odehrával se před zraky televizních diváků, kteří rozhodovali o tom, kdo postoupí. A doprovázel ho také zájem bulvárních médií.

„Myslím si, že pokud si to celé člověk udrží dostatečně od těla a soustředí se na práci, tak ho to nějak zle postihnout nemůže. Zatím toho nelituju,“ přemítá Jan Kříž.

Z Plzně nezmizím

Jan Kříž ovšem není jen herec a zpěvák. Je i scénograf. Za pět sezon vypravil dvaadvacet inscenací po celé republice. Teď se musí rozhodnout, co dál. „Obě dvě mé profese už asi nejsem schopný táhnout naplno současně. Je to hodně vyčerpávající,“ říká a dodává, že nejspíš zvítězí herectví.

„Řekl bych, že mě tolik nestresuje. Scénografická práce je o velké zodpovědnosti, za celé představení. Herectví jsem zatím poznal jako jiný druh zodpovědnosti, který mě jednoduše míň stresuje,“ vysvětluje. Role Robina Hooda bude určitě hodně náročná na čas. Přeci jen jde o hlavní roli v muzikálu.

„Ale budou tam asi tři alternace, takže to určitě půjde skloubit i s dalším hraním. Z Plzně tedy určitě nezmizím,“ slibuje modrooký sympaťák.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!