Zakladatelé BlackBerry zvažují odkup firmy | E15.cz

Zakladatelé BlackBerry zvažují odkup firmy

Zakladatelé BlackBerry zvažují odkup firmy
BlackBerry Q10
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Kārlis Dambrāns - Wikimedia Commons

bre

Zakladatelé firmy BlackBerry, Mike Lazaridis a Douglas Fregin, zvažují odkup ztrátového výrobce mobilních telefonů. Dvojice o svých plánech neposkytla žádné podrobnosti, tedy ani částku, kterou jsou ochotni zaplatit, ani zda byly zajištěny finanční prostředky potřebné na tuto operaci.

Podle oficiálního oznámení, které podali americké Komisi pro cenné papíry, si zakladatelé najali společnosti Goldman Sachs a Centerview, aby přezkoumali jejich možnosti. Lazaridis a Grefin společně vlastní osm procent akcií, v současnosti s tržní hodnotou kolem 340 milionů dolarů (přibližně 6,4 bilionu korun). Po oznámení jejich zájmu ve čtvrtek stouply akcie BlackBerry o jedno procento na 8,20 dolarů (155 korun).

Dvojice ale není první, kdo o převzetí projevil zájem. Minulý měsíc tak učinila také kanadská pojišťovací společnost FairFax Financial, její největší akcionář s podílem kolem 10 procent. Jejich nabídka za 4,7 miliardy dolarů (89 miliard korun) je ale některými analytiky kritizována. Fairfax totiž nemá zabezpečené zdroje na financování takové dohody.

Podle médií se o výrobce telefonů zajímá také Google, Cisco, SAP, Intel, LG, nebo také Samsung. Žádná ze společností ale nepodala oficiální žádost. Navzdory nepříznivé ekonomické situaci může BlackBerry oslovit své zájemce pomocí svého bohatého portfolia patentů.

Ztrátovou firmu žalují její vlastní akcionáři

Společnost Blackberry se dlouhodobě potýká s nepříznivou ekonomickou situací. Řešením měli být dva nové modely chytrých telefonů. Nedostatečné prodeje ale firmu donutili odepsat téměř jednu miliardu dolarů kvůli zařízením, které nebyla schopna prodat.

Kromě toho musí společnost vyřešit situaci se svými akcionáři, kteří na ni podali žalobu za údajné lhaní o skutečném stavu firmy a zamlčovaném neúspěchu operačního systému BlackBerry 10, což výrazně ovlivnilo hodnotu značky na burze.

Autor: bre
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!