Zaměstnanci Amazonu si v Německu stěžují na zastrašování neonacisty | E15.cz

Zaměstnanci Amazonu si v Německu stěžují na zastrašování neonacisty

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Amazon.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německé úřady požadují vysvětlení po společnosti Amazon, jejíž sezonní zaměstnance v Německu údajně zastrašovali pracovníci soukromé bezpečnostní agentury. Informoval o tom v sobotu britský zpravodajský server BBC. Na sporné praktiky vůči některým zahraničním pracovníkům Amazonu upozornil pořad v německé televizi. Amazon, jenž je největší světový internetový prodejce, uvedl, že tvrzení vyšetřuje.

Podle televizního dokumentu, jenž odvysílala veřejnoprávní televize ARD, členové jisté bezpečnostní agentury pronásledovali některé pracovníky Amazonu zaměstnané na přechodný úvazek. Ti prý byli neustále sledováni, na ubytovně, kde bydleli, jim prohledávali pokoje a šacovali je u snídaně. Někteří pracovníci tvrdili, že dostávali nižší plat, než kterým jim byl slíben.

Amazon má v Německu 7700 stálých zaměstnanců, před Vánoci ale najímá tisíce dalších kvůli vyšší poptávce.

Pořad se soustředil na situaci pracovníků ve skladu firmy v Bad Hersfeldu v Hesensku. Mnoho z těchto sezónních zaměstnanců pochází ze Španělska nebo z Polska. Špatného zacházení vůči nim se údajně dopouštěli zaměstnanci bezpečnostní firmy Hensel European Security Services (HESS). Tu prý najala jistá personální agentura a nikoli Amazon.

Členové ochranky, kteří prý pracovníky zastrašovali, na sobě měli oblečení spojované s neonacistickou scénou v zemi. Podle agentury AFP šlo o černé uniformy s logem oděvní značky Thor Steinar, která je oblíbená mezi příznivci neonacismu a krajní pravice.

Ministryně práce a sociálních věcí Ursula von der Leyenová v souvislosti s kauzou varovala, že personální agentura, která s Amazonem spolupracuje, by mohla přijít o povolení.

„Pokud zvláštní vyšetřování odhalí, že na stížnostech na personální agenturu je něco pravdy, pak bude ve hře (její) licence,“ řekla nedělníku Welt am Sonntag.

Německý odborový svaz ver.di tvrdí, že pracovníci Amazonu si již v minulých letech stěžovali na náhodné prohlídky nebo krátké přestávky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video