Západní média s Kim Čong-ilem přicházejí o vděčný terč vtipů | E15.cz

Západní média s Kim Čong-ilem přicházejí o vděčný terč vtipů

Kim Čong-il
Kim Čong-il
• 
ZDROJ: imdb

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(VIDEO) Úmrtí vůdce komunistické Severní Koreje Kim Čong-ila vzbudilo na Západě dohady o tom, jak dlouho ho přežije humor, kterým se do něho strefují autoři ze západních zemí. Se svými silnými brýlemi, vlasovou trvalou, béžovou bundou a atomovou bombou tam byl doposud podle agentury AFP velmi vděčným terčem.

„Milovaný vůdce“ byl obzvláště oblíbený u humoristů ve Spojených státech. Oblíbil si ho například televizní pořad MADtv konzervativní stanice Fox, kde moderátor představující diktátora odstřeloval hosty talk show v přímém přenosu. Velkou odezvu měl jako diskžokej diskotékové internetové stránky „Kim Čong-il ladí hloubky“.

Jeho úmrtí už vzbudilo obavy u fanoušků pořadu 30 Rock televize NBC, v němž Kim Čong-il vždy unese nějakou postavu, uvedla AFP. Podle herečky korejského původu Margaret Choové, která v něm hraje roli Kima, jde ovšem spíš o tragikomedii při pomyšlení na skutečný úděl lidí žijících v izolované zemi s megalomanským diktátorem, „který se považuje z génia“.

Nejznámější satirou o Kimovi je přitom nejspíš celovečerní film „Team America, četník světa“, v němž diktátor předhodil inspektora OSN žralokům, chystal atentáty ve světě a zpíval: „Jsem nejchytřejší a nejsilnější, ale asi si to nikdo neuvědomuje“.

Humoristé si podle AFP rádi utahují také z oslavného a obdivného tónu, s jakým o Kimovi informují severokorejské sdělovací prostředky. Dovolily si například bezostyšně tvrdit, že „milovaný vůdce“ trefil hned napoprvé všech 11 jamek v golfu, sotvaže prvně vzal do ruky golfovou hůl.

Mimořádně úspěšný je i blog kimjongillookingatthings.tumblr.com (Kim Čong-il se dívá na věci), na kterém se objevují Kimovy fotografie z jeho oficiálních cest po zemi, kde si prohlíží například, co Severokorejci vyrobili, a to od nastrojeného stolu s pochutinami po všechny možné předměty. Portugalský zakladatel blogu Joao Rocha říká, že jeho stránky od oznámení Kim Čong-ilovy smrti navštívily na čtyři miliony lidí.

„Jeho bunda a brýle samozřejmě vyvolávají smích. Nejúžasnější je ale jeho pohled: někdy má člověk pocit, že absolutně neví, na co se to vlastně dívá,“ podotýká podle AFP Rocha.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video