Ze staré školy může být domov důchodců | E15.cz

Ze staré školy může být domov důchodců

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Žďárské radnici se rýsuje možnost, jak se zbavit bývalé 1. základní školy a zároveň vybudovat domov důchodců.

Školu za Jehlu. Tak vypadá na první pohled nepochopitelná možnost, jak vyřešit chybějící domov důchodců.
Žďárští radní mají šanci odškrtnout si dva problémy jedním tahem. Zbavit se volné budovy bývalé školy a místo ní získat z větší části zrekonstruovaný Hotel Jehla v klidové části města.
„Ze všech tří variant je tahle nejlevnější a zřejmě nejlepší. Vzali jsme zatím v radě možnosti na vědomí, teď je projednáme v jednotlivých politických klubech, pak bychom měli rychle rozhodnout. Ve hře je totiž možnost získat na vybudování domova důchodců poměrně velké dotace,“ řekl starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta.

Město má ještě další dvě varianty pro plánovaný domov důchodců. Buď postavit úplně nový na sídlišti Klafar II, což by vyšlo na 102 milionů korun, nebo přestavět právě budovu nejstaršího školního ústavu ve městě, kterým prošly celé generace žďárských školáků. Tato varianta by vyšla na 138 milionů korun.
Velkou šanci na úspěch tak má nejlevnější varianta za 83 milionů, která počítá s výměnou nemovitostí, rekonstrukcí zhruba třetiny hotelu na domov důchodců a která zahrnuje i finanční kompenzaci pro majitele hotelu.

„Celé je to ještě v plenkách. Zatím se snažíme vymyslet nějaké řešení. Budovu bychom částečně přestavěli, mohlo by tam být muzeum, chráněné dílny, kanceláře či byty,“ uvedli v prohlášení majitelé Hotelu Jehla.

„Ale pokud se staneme majiteli, nedopustíme, aby to dopadlo jako se Lvem,“ ujišťují podnikatelé v narážce na zchátralou budovu hotelu Bílý lev, která hyzdí dlouhé roky centrální žďárské náměstí.

Hoteliéři ale nechtějí 1. základní školu za každou cenu. „Pokud se ale město rozhodne pro jiné řešení, školu bychom samozřejmě nechtěli,“ tvrdí.

Zájem na vyřešení situace je oboustranný.
„Pro hotel s největší kapacitou široko daleko (nabízí dohromady téměř 300 lůžek – pozn. red.) hledáme řešení, jak obsadit volná místa, když z ubytovny odešli dlouhodobě ubytovaní,“ vysvětlují podnikatelé.

Na druhou stranu by město vyřešilo otázku domova důchodců a navíc by získalo ubytovací kapacitu hned vedle žďárského domu kultury, což nabízí možnost takzvané kongresové turistiky. Zánovní kongresový sál má navíc i samotná Jehla.

Výhodou této variantu je také to, že v těsném sousedství hotelu jsou na Libušínské ulici tři jiné domy s pečovatelskou službou, které patří městu.
Pokud by město časem muselo přistoupit k bourání školy, vyšla by demolice městskou kasu na několik desítek milionů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video