Země má i druhé magnetické pole | E15.cz

Země má i druhé magnetické pole, zjistili vědci

Marek Schwarzmann

Po čtyři roky sbírala mise Swarm Evropské vesmírné agentury data mapující nezvyklý jev: druhé magnetické pole, které obklopuje Zemi. „Toto titěrné pole má ve výškách, z nichž jej satelity měřily, sílu dvou až 2,5 nanotesla, což je zhruba dvacettisíckrát méně než běžné magnetické pole,“ vysvětlil Nils Olsen z Dánské technické university. Vědci v průběhu pozorování potvrdili, že toto druhé magnetické pole vzniká pohybem moří a oceánů, přesněji velkých mas slané vody.

Nově objevený jev vzniká stejným dynamo efektem jako běžné magnetické pole Země, tedy pohybem nabitých částic tekutinou. V případě zemského pole populárního tím, že směruje střelky kompasů, je to proudění magmatu pod kontinentálními deskami.

Nově objevené slabé pole vzniká vlivem iontů solí rozpuštěných v oceánech. Navzdory relativní mohutnosti zemského magnetického pole se vědcům podařilo ze změti měření zřetelně rozlišit neskonale slabší projevy mořského magnetického pole. Získali tak další nástroj, jehož prostřednictvím mohou sledovat dění v pozemských oceánech.

Podle některých odhadů by objev mohl přispět ke zpřesnění modelů vývoje globálního počasí a globálního oteplování. Vědci se ale mohou zaměřit také na monitoring reakcí mořského dna: „Mohli bychom se dozvědět něco více o elektrických vlastnostech litosférických desek,“ dodává Olsen, který výsledky bádání svého týmu publikoval na kongresu Unie evropských geověd.

OBRAZEM: Hubbleův teleskop má nahradit pozlacený obr za miliardy dolarů
Šestnáct východů slunce za jediný den. Vesmírný hotel láká turisty na životní zážitky

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud