Hubbelův teleskop nahradí zlatý obr za miliardy dolarů | E15.cz

OBRAZEM: Hubbleův teleskop má nahradit pozlacený obr za miliardy dolarů

Jiří Frydlewicz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Slavný Hubbelův teleskop získá už za pár let svého nástupce. Bude jím vesmírný dalekohled Jamese Webba, který pod společným projektem připravují NASA, ESA (evropská kosmická agentura) a CSA (kanadská kosmická agentura). Do vesmíru by se tento pozlacený obr za téměř devět miliard dolarů mohl podívat už v roce 2020.

"Bude zkoumat záhady naší sluneční soustavy, podívá se do vzdálených galaxií a prozkoumá původ vesmíru, stejně tak naše místo v něm," poodkrývá pro CNN plány nového teleskopu manažer Lee Feinberg z NASA. 

Narozdíl od svého předchůdce nebude nový teleskop obíhat po oběžné dráze Země, ale 1 a půl milionu kilometrů od ní, na opačné straně než je Slunce. Jedná se o takzvanou zónu L2. Jeho životnost by se měla pohybovat mezi pěti až deseti lety i kvůli tomu, že umístění neumožňuje případné servisní lety. 

Teleskop Jamese Webba tvoří osmnáct šestiúhelníkových zrcadel, vyrobených ze zvácného kovu berylium. Každné z nich by váží zhruba dvacet kilogramů. Povrch těchto zrcadel pak bude tvořit ryzí zlato pro větší efektivitu práce teleskopu. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video