Hubbelův teleskop nahradí zlatý obr za miliardy dolarů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

OBRAZEM: Hubbleův teleskop má nahradit pozlacený obr za miliardy dolarů

Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

Slavný Hubbelův teleskop získá už za pár let svého nástupce. Bude jím vesmírný dalekohled Jamese Webba, který pod společným projektem připravují NASA, ESA (evropská kosmická agentura) a CSA (kanadská kosmická agentura). Do vesmíru by se tento pozlacený obr za téměř devět miliard dolarů mohl podívat už v roce 2020.

"Bude zkoumat záhady naší sluneční soustavy, podívá se do vzdálených galaxií a prozkoumá původ vesmíru, stejně tak naše místo v něm," poodkrývá pro CNN plány nového teleskopu manažer Lee Feinberg z NASA. 

Narozdíl od svého předchůdce nebude nový teleskop obíhat po oběžné dráze Země, ale 1 a půl milionu kilometrů od ní, na opačné straně než je Slunce. Jedná se o takzvanou zónu L2. Jeho životnost by se měla pohybovat mezi pěti až deseti lety i kvůli tomu, že umístění neumožňuje případné servisní lety. 

Teleskop Jamese Webba tvoří osmnáct šestiúhelníkových zrcadel, vyrobených ze zvácného kovu berylium. Každné z nich by váží zhruba dvacet kilogramů. Povrch těchto zrcadel pak bude tvořit ryzí zlato pro větší efektivitu práce teleskopu. 

Šestnáct východů slunce za jediný den. Vesmírný hotel láká turisty na životní zážitky

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!