Zemřel tvůrce unikátního zvuku Beatles George Martin | E15.cz

Zemřel tvůrce unikátního zvuku Beatles George Martin

George Martin
George Martin
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Stanislav Šulc

Stanislav Šulc

Sir George Martin se podílel na více než 700 deskách a byl jako první hudební producent královnou Alžbětou II. povýšen do šlechtického stavu.

Britskou hudební scénu opustila další klíčová postava, která se podílela na hegemonii Britů v druhé půlce minulého století. Ve věku 90 let zemřel proslulý producent George Martin, který se do velké míry podepsal nad unikátním zvukem liverpoolských The Beatles. Smutnou zprávu na Twitteru oznámil jeden ze dvou žijících Brouků Ringo Starr.

„Ať bůh dopřeje Georgi Martinovi klid a (jeho manželce) Judy a jeho rodině lásku,“ napsal na Twitteru Starr se svou ženou Barbarou Bachovou. „George bude chybět.“ V kondolenci mu také někdejší bubeník poděkoval za jeho laskavost.
Londýnský rodák Martin vystudoval hudební školu a po válce, kdy sloužil u námořnictva, začal pracovat v hudebním archivu BBC.

Později přešel do vydavatelství Parlophone z koncernu EMI, které sídlilo na proslulé londýnské ulici Abbey Road. Právě sem dorazil na jaře 1962 manažer kapely The Beatles Brian Epstein, který doposud marně sháněl nahrávací smlouvu.
Martin se poté stal motorem kariéry The Beatles.

Na rozdíl od členů kapely měl hudební vzdělání, byl schopným aranžérem a také klávesistou, který spolupracoval na několika budoucích hitech. Měl nejvýraznější vliv na konečný zvuk nahrávek a stál také za výměnou původního bubeníka kapely Peta Besta za Starra.

George Martin byl tím, kdo vyměnil původního bubeníka The Beatles Peta Besta za Ringo Starra. Autor: Profimedia.cz

V roce 1965 Martin opustil EMI a spoluzaložil produkční společnost AIR. S Beatles však spolupracoval kromě alba Let It Be až do jejich rozchodu na přelomu šedesátých a sedmdesátých let.

Martin produkoval na 700 alb, desítky z nich se staly číslem jedna v Británii i v USA. Ještě v polovině devadesátých let dohlížel na vydání antologií Beatles a v roce 1997 produkoval píseň Candle In The Wind Eltona Johna, která se posléze stala nejprodávanějším singlem v historii.

„Končím s produkováním, protože jsem příliš starý,“ prohlásil otec čtyř dětí v březnu 1998 a odešel na odpočinek. V roce 2002 se ještě podílel na organizaci koncertu k oslavám 50. výročí nástupu královny Alžběty na britský trůn. O tři roky dříve ho povýšila do šlechtického stavu a Martin se stal vůbec prvním producentem s titulem sir.

Posledním počinem, na němž se Martin podílel, byla deska remixů skladeb Beatles Love vydaná v roce 2006. Spolu s ním se unikátního úkolu zhostil jeho syn Giles Martin. „Má-li kdo právo takto zacházet s písničkami Beatles, není to Paul McCartney, a už vůbec ne Ringo, ale právě jen George Martin, ač na hodně stará kolena,“ uvedl v dobové recenzi Vojtěch Lindaur.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.