Zisk Canonu klesl téměř o třetinu, na vině je propad prodeje fotoaparátů | E15.cz

Zisk Canonu klesl téměř o třetinu, na vině je propad prodeje fotoaparátů

sídlo firmy Canon v Tokyu
sídlo firmy Canon v Tokyu
• 
ZDROJ: Beao, CC BY SA 3.0, wiki

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největšímu světovému výrobci fotoaparátů Canon Inc. klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o téměř třetinu na 33,93 miliardy jenů (7,2 miliardy korun). Mohl za to prudký propad poptávky po kompaktních fotoaparátech, oznámila dnes společnost.

Výsledky výrazně zaostaly i za očekáváním analytiků, kteří v anketě agentury Thomson Reuters očekávali v průměru zisk až 53,64 miliardy jenů.

Potíže Canonu způsobuje hlavně rostoucí zájem spotřebitelů o chytré telefony s vestavěným fotoaparátem, který vedl k propadu prodeje kompaktních fotoaparátů. Od vrcholu prodeje v roce 2008, tedy rok předtím, než Apple představil svůj iPhone, se prodej fotoaparátů propadl již o téměř 70 procent.

Canon sice neupřesnil, kolik prodal ve čtvrtletí kompaktních fotoaparátů, snížil však svůj výhled prodeje na celý letošní rok na sedm milionů přístrojů ze 7,8 milionu. Ve srovnání s loňským rokem to představuje pokles o 23 procent. Odhad prodeje vyspělých fotoaparátů s vyměnitelnými objektivy snížila firma na 5,8 milionu z 6,4 milionu, což znamená meziroční snížení o 9,4 procenta.

Firma dodala, že na její hospodaření měla vliv i vyšší sazba daně a růst jenu vůči euru o 11 procent. Příjmy ze zahraničí mají na celkových příjmech firmy podíl 80 procent.

Canon se snaží najít nové příležitosti k podnikání, které by vyrovnaly klesající poptávku po fotoaparátech. Mimo jiné plánuje za 2,7 miliardy USD (68,1 miliardy korun) převzít švédského výrobce sledovacího zařízení Axis. Canon učinil nabídku na odkup akcií, která je platná do 5. května, a již získal 84 procent akcií.

Šušká se: Kompakt Canon se 4k záznamem

Ladislav Paleček: Lidé stále častěji dělají jen "cvak"

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video