Zisk Huawei loni stoupl o třetinu, pomohl prodej mobilů | E15.cz

Zisk Huawei loni stoupl o třetinu, pomohl prodej mobilů

Centrála čínské technologické firmy Huawei v Shenzhenu
Centrála čínské technologické firmy Huawei v Shenzhenu
• 
ZDROJ: Brucke-Osteuropa via Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínské společnosti Huawei Technologies, která je jedním z největších výrobců telekomunikačních zařízení na světě, stoupl loni zisk o 33 procent na 27,9 miliardy jüanů (113,9 miliardy korun). Podle firmy k lepším výsledkům pomohl zájem o chytré mobilní telefony.

Tržby společnosti loni stouply o skoro 21 procent na 288,2 miliardy jüanů (téměř 1,2 bilionu Kč). V tomto roce by měl stoupnout o další pětinu, odhaduje firma, která má sídlo v jihočínském Šen-čenu.

Huawei, kterou v roce 1987 založil bývalý čínský armádní důstojník Žen Čeng-fej, čelí podezření, že je úzce napojena na čínskou vládu. Firma tak v posledních letech zveřejňuje detailnější údaje o svém hospodaření a technologiích, aby tyto obavy zmírnila.

Bezpečnostní problémy v USA

Huawei byl v podstatě odepřen vstup na telekomunikační trh ve Spojených státech, když ji zpráva tamního Kongresu označila za potenciální bezpečnostní hrozbu, napsala agentura Reuters. Obavy týkající se bezpečnosti se objevily i v Británii. Zde ale firma minulý týden zaznamenala vítězství, když inspekce nařízená tamní vládou dospěla k závěru, že zařízení vyrobené touto firmou nepředstavuje pro britskou národní bezpečnost žádné nebezpečí.

Huawei, kterou vlastní její zaměstnanci, je druhým největším světovým výrobcem směrovačů, přepínačů a dalších telekomunikačních zařízení po švédské firmě Ericsson. Společnost se snaží prosadit i jako značka chytrých telefonů.

Tržby v divizi spotřebního zboží, která zahrnuje především chytré telefony, stouply loni o skoro 33 procent na 75,1 miliardy jüanů. V korporátní divizi, která staví soukromé sítě pro firmy a organizace, se tržby zvýšily o 27,3 procenta. Tržby v hlavní podnikatelské činnosti, kde firmě konkuruje Ericsson, byly vyšší o 16,4 procenta.

V Česku Huawei zvýšil zisk na 51,5 milionu korun
Největší dodavatel technologií pro české telekomunikační operátory, čínská firma Huawei, loni v Česku zvýšila zisk před zdaněním o 16 procent na 51,5 milionu korun. Tržby stouply o pětinu na 3,02 miliardy korun. Uvedla to česká pobočka společnosti.
Více než polovinu tržeb tvořily dodávky technologií pro mobilní i pevné sítě. Firma na českém trhu zároveň prodává vlastní mobilní telefony, tablety a modemy pro připojení k internetu. Na trhu mobilních telefonů v ČR je zhruba šestá.
Huawei nyní pro všechny tři operátory zajišťuje výstavbu sítí LTE, podílela se i na modernizaci sítí GSM a budování 3G infrastruktury. Má na starosti také správu sítě O2.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video