Zisk Samsung meziročně klesl. Kvůli levnějším telefonům | e15.cz

Zisk Samsung meziročně klesl. Kvůli levnějším telefonům

Samsung
Samsung
• 
ZDROJ: MobilMania.cz

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Provozní zisk jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o čtyři procenta na 8,4 bilionu wonů (přes 159 miliard korun). Nižší byl již druhé čtvrtletí za sebou. Za poklesem stojí především snížení cen chytrých telefonů. Tržby zůstaly na 53 milionech wonů (jeden bilion korun).

Samsung je největším světovým výrobcem chytrých telefonů, televizorů a paměťových čipů. Hospodaření bylo v souladu s očekáváním analytiků. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím provozní zisk stoupl o jedno procento a tržby o 11 procent. Akcie na oznámení reagovaly mírným poklesem.

Vývoj akcií Samsung za poslední rok

Vývoj akcií Samsungu za poslední rokAutor: Yahoo Finance
Zdroj: Yahoo Finance

Mobilní telefony jsou v současnosti dojnou krávou Samsungu. Na celkovém zisku mají více než dvoutřetinový podíl. Pokles cen přístrojů je tak pro Samsung velkým problémem. Analytici odhadují, že průměrná cena chytrého telefonu od Samsungu se letos sníží o devět procent na 275 dolarů (5500 korun). Přispívá k tomu zpomalení růstu prodeje v Severní Americe, Evropě, Koreji a Japonsku. V rozvojových zemích pak spotřebitelé dávají přednost levnějším přístrojům a stále větší podíl na trhu zde získávají čínští výrobci.

Pokles cen chytrých telefonů také tlačí na ziskové marže součástek pro mobilní přístroje, jako jsou paměťové čipy a obrazovky, tedy další důležité produkty vyráběné firmou Samsung, napsala agentura AP.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video