Život v cirkusu před 100 lety hraničil se zločiny na zvířatech i lidech

Cirkus býval sbírka lidí, jež nikde jinde nechtěli, a zvířat, která už nikdy neměla poznat svobodu.

Cirkus býval sbírka lidí, jež nikde jinde nechtěli, a zvířat, která už nikdy neměla poznat svobodu. Zdroj: Hulton archive

Jacko a Bess v kostýmu bohatého páru (1921)
Gorilí samec Gargantua byl ošklivě poraněn kyselinou při převozu z Afriky.
Dixie a její cvičitel George Braham (1922)
Samson Brown přes sebe nechává přejet motorku (1924)
Muž nesoucí dva 36leté muže (1920)
18
Fotogalerie

Sbírka lidí, jež nikde jinde nechtěli, a zvířat, která už nikdy neměla poznat svobodu. Tak by se dal v jedné větě popsat typický cirkusový ansámbl před sto lety. To, co už na první pohled nevypadá vůbec dobře, se ještě zhorší, když se na celou záležitost podíváme blíže. Stačí krátce popsat příběh několika lidí, již si tehdejšími manéžemi prošli a které si můžete prohlédnout v naší galerii.

Například JoJo, alias chlapec s obličejem psa, vyprodával ve Spojených státech amerických celé sály. A důvod byl velmi prostý. Tehdejší lidé si rádi ukazovali na kluka, jehož obličej nebyl přes dlouhé chlupy vůbec vidět. Clementine Clatteaux Delait byla ženou, jejíž obdobu musel mít každý principál. Bez vousaté dámy by totiž žádné představení nebylo úplné. A mezi tehdejší „celebrity“ amerických cirkusů se dostal i jeden Čech. Baron Richard Nowak, jak znělo jeho umělecké jméno, byl prodáván jako opravdový showman. Hlavní důvod, proč ho ale lidé chtěli vidět, byl ten, že i když mu bylo už hodně přes dvacet, stále měřil pouze 53 centimetrů a vážil pod osm kilogramů.

Mezi zvířecí hvězdy patřil například obří gorilí samec Gargantua. Toho při převozu z Afriky zjizvil velkou dávkou kyseliny jeden z námořníků a zajistil mu tak nehynoucí slávu. Jacko a Bess byli duo opic, které byly pro potěchu obecenstva oblékány do lidských šatů a předstíraly milenecké páry z různých společenských vrstev. Slonice Dixie pak byla nucena zvedat tlamou svého cvičitele či například stát celou vahou jen na dvou úzkých kuželech.

Lidské atrakce se postupem času omezily na klauny, ale zvířata v cirkusech předvádějí triky pro potěchu diváků pořád. Zda je to v pořádku, necháme na posouzení každého potenciálního návštěvníka.

Fotoreportáž připravil server Reflex.cz