Zlevní elektronika? WTO zruší cla u čipů, GPS či polovodičů | E15.cz

Zlevní elektronika? WTO zruší cla u čipů, GPS či polovodičů

čip (ilustrační foto)
čip (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: steve r watson via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Členové Světové obchodní organizace (WTO) se dohodli na zrušení cel u produktů z oblasti informačních technologií za 1,3 bilionu dolarů (32 bilionů korun). Dohoda pokrývá více než 200 technologických produktů, od vyspělých počítačových čipů a softwaru po herní konzole a zdravotnické vybavení. Dohoda je první smlouvou o zrušení cel v rámci WTO za 18 let, uvedla agentura AP.

„Dnešní dohoda je mezníkem,“ prohlásil generální ředitel WTO Roberto Azevedo. Dodal, že dohoda pokrývá zhruba sedm procent globálního obchodu.

Vyjednávači nyní musejí ještě dokončit technické detaily a načasování rušení cel. Veškeré práce mají být dokončeny do jednání členských zemí WTO v Nairobi, které se uskuteční v prosinci.

Dohoda rozšiřuje předchozí Dohodu o informačních technologiích (ITA) z roku 1997, která zahrnuje produkty které jsou osvobozeny od cla nebo je u nich nulové clo. Nově se dohoda rozšiřuje o více než 200 produktů, u kterých roční globální příjmy z prodeje činí jeden bilion dolarů.

Dohoda podpoří růst globální ekonomiky

Listina má pomoci hlavně výrobcům a WTO věří, že pomůže podpořit růst globální ekonomiky a přispěje k tvorbě pracovních míst. Měla by také snížit ceny pro běžné spotřebitele. Objem obchodu, který pokrývá tato dohoda, je podle WTO srovnatelný s ročním globálním obchodem železa, ocele, textilu a oděvů dohromady.

Dohoda dále pokrývá třeba inkoustové náplně do tiskáren, zařízení GPS, či příští generace polovodičů. Výrazně pomůže společnostem General Electric, Intel, Texas Instruments, Microsoft či Nintendo.

Dnešní dohoda je mezníkem

O dohodě jednalo celkem 54 členů WTO. Pět z nich - Tchaj-wan, Turecko, Thajsko, Kolumbie a Mauricius - ji zatím nepodepsalo, takže zatím nesplnila potřebné požadavky proto, aby platila pro všech 161 členů WTO, tedy že s ní musí souhlasit členové, kteří mají na celkovém obchodu s tímto zbožím podíl nejméně 90 procent.

Důvodem je většinou skutečnost, že zástupci těchto zemí potřebují více času na konzultace s ministerstvy ve svých zemích. Nicméně Azevedo uvedl, že většina již potvrdila souhlas s dohodou a zbývající země ji podepíší brzy. Zájem o připojení k dohodě také vyjádřili další členové.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video