Dominik Stroukal: Další špatná zpráva, porostou nájmy | e15.cz

Další špatná zpráva, porostou nájmy

Dominik Stroukal

Dominik Stroukal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Jako by těch špatných zpráv už nebylo dost. Vysoké ceny energií, rostoucí úroky z úvěrů, vysoké ceny prakticky všeho zboží a služeb, dva roky postupně zavíraná a otvíraná ekonomika, zdražení pohonných hmot, a hlavně válka. Do toho všeho nyní porostou nájmy.

Už se to ostatně děje a nemělo by nás to překvapovat, protože důvodů je hned několik. Válka a uprchlíci, rostoucí úrokové sazby a s tím zdražující hypotéky, stále strnulý trh s vlastním bydlením a inflace samotná. V Praze dle některých realitních serverů už nájmy poskočily meziročně dvouciferným tempem a rostou také v dalších velkých městech, i když ne tak rychle. Brzy se dozvíme o těchto číslech víc a je téměř jisté, že to bude pro zájemce o nájemní bydlení další smutná zpráva.

Ruská agrese vyhnala do Česka stovky tisíc uprchlíků, a to navíc z nejchudší evropské ekonomiky. Jinými slovy u nás našlo útočiště obrovské množství potenciálních zájemců o nájemní bydlení. Že růst poptávky bude tlačit cenu nahoru, je elementární ekonomie. Trh s bydlením je však navíc ještě velmi specifický tím, že je nabídka relativně fixní. Bytů je omezené množství a bude se o ně prát mnohem více lidí, tedy cena nejenže půjde nahoru, ale poroste výrazně více, než kdyby to byl trh s houskami, jichž bychom dokázali poměrně rychle začít péct víc. Než se na trh dostanou nové nájemní byty, bude už dávno pozdě. Bude zajímavé sledovat, jak moc to trh s bydlením promění, jestli se budou některé byty rozdělovat na menší či začnou lidé proudit do menších obcí. Ale vyšším nájmům se nevyhneme.

Bytová krize: Proč jsou v Česku tak drahé byty a nájmy?

Video se připravuje ...

Nájmy by však patrně rostly, i kdyby uprchlíci neutíkali před Putinovými vojáky. Dvojí roli v tom má zvyšování úrokových sazeb, a to nejen v České republice, ale pomalu i v celém západním světě. Předně vyšší sazby některým zájemcům o vlastní bydlení tuto variantu znemožní, a oni tak neuvolní svůj nájemní byt, jak měli v plánu, případně někteří nemusejí vyšší sazby utáhnout a vrátí se do nájmu, i když to nebývá nijak časté. Proti tomu ale hraje šance, že vyšší sazby zvrátí výhodnost investičních bytů, které investoři nechávají prázdné, a ty by se tak mohly dostat na nájemní trh. Že by ale byty přestaly být lukrativní investicí v době s dvoucifernou inflací, to nevypadá. Časem se to ale stát může, což by růst nájmů dokázalo mírně korigovat.

Ostatně sama vysoká inflace je dalším z důvodů blížícího se zvyšování nájmů. Zájemci o hypotéky se tradičně rozmýšleli s určitou výší mezd a rozhodnutí udělali v době, kdy mají zafixované mzdy a nemovitosti mírně zdražují, ale neutečou jim. Vloni vyskočily ceny nemovitostí o pětinu a i když byla inflace vysoká, většině z nás zaměstnavatel přidá možná až někdy časem. Jinými slovy, se stejným platem už na byt nedosáhnu. Uteče mi a zůstanu v nájmu.

Samotné zvýšení nájmů může být pro některé domácnosti tragédie, ale samo o sobě by z pohledu z dálky nemuselo být až na jednotlivé případy pro domácnosti likvidační. Ta tragédie se skrývá spíše v kombinaci všech těch hrozivých věcí, jež poslední měsíce přinesly. Zdražení nájmů spolu s vyššími cenami potravin, pohonných hmot a prakticky všeho, co si kupujeme, včetně úplně nemyslitelně drahých energií, je smrtící koktejl pro desítky tisíc domácností. Těch úderů už může být až moc a bohužel nedopadají na všechny rovnoměrně. Proto uvidíme obrovské problémy nejvíce u těch, kteří už je dlouhodobě mají, tedy u těch nejchudších. Snad brzy dorazí i nějaké dobré zprávy. Už je na čase.

Autor je hlavní ekonom společnosti Roger

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video