Dominik Rusinko: Rusko chce za plyn rubly. EU nezbývá než přitvrdit

Přijímací stanice plynovodu Nord Stream 2. Rusko nyní v odvetě za zastavení jeho certifikace hrozí odstavením sesterského plynovodu Nord Stream 1

Přijímací stanice plynovodu Nord Stream 2. Rusko nyní v odvetě za zastavení jeho certifikace hrozí odstavením sesterského plynovodu Nord Stream 1 Zdroj: Reuters

Ruský prezident Putin dále vyostřil vztahy se Západem, když oznámil, že všechny nepřátelské státy budou muset za dodávky ruského plynu platit v rublech. Trh se zemním plynem zareagoval na oznámení skokovým růstem cen v obavách, že by eskalující napětí mohlo vyústit až v narušení ruských dodávek na trhy. 

Velkoobchodní cena plynu v Evropě (nizozemský benchmark TTF) zůstává pohodlně nad hranicí 100 EUR/MWh, tedy více než pětinásobku loňských cen.

Putinův plán je prozatím relativně vágně formulován. Rusko údajně hodlá dodržet smluvené objemy dodávek plynu, nicméně centrální banka a ministerstvo financí mají týden na to, aby změnily zúčtování plateb za plyn z eur a dolarů na rubly. To by však vyžadovalo oboustrannou úpravu dodavatelských smluv, přičemž některé evropské státy již signalizovaly zjevnou neochotu přistoupit na ruské podmínky. Jasněji by v tomto ohledu mohlo být již dnes a zítra, kdy budou téma ruských dodávek plynu, respektive i možnost jejich sankcionování řešit lídři EU na summitu.

Co si vlastně Rusko od svého kroku slibuje? Rusové zjevně vnímají plyn jako zásadní strategickou a geopolitickou zbraň vůči Evropě pomocí níž mohou konflikt se Západem dále eskalovat a na protivníka uvalit dodatečné náklady skrze vyšší cenu plynu. Cílem však může být také snížení tlaku na oslabování ruské měny prostřednictvím uměle vyšší poptávky po rublech.

Otázkou nicméně je, jak významným impulsem by tento krok pro rubl nakonec byl – už nyní totiž musí ruské společnosti povinně konvertovat 80 procent svých devizových příjmů do rublů. V případě Gazpromu by tedy nově šlo o stoprocentní konverzní poměr.

Rubl jen během včerejšího obchodování posílil o téměř deset procent až k 95 USD/RUB, což je nejsilnější úroveň od začátku války. Navzdory západním sankcím se ruské měně v posledních týdnech daří alespoň částečně dobývat ztracené pozice, za což vděčí výše zmíněné kombinaci kapitálových kontrol a stabilního přílivu deviz z prodeje nesankcionované ropy a zemního plynu. Pokud bude chtít Západ a zejména EU tento stav změnit, pak nezbývá než sáhnout k oboustranně bolestivému embargu na ruské energetické exporty…