Akcie, měny & názory Martin Gürtlera: Prognózu sazeb neberme moc vážně | E15.cz

Akcie, měny & názory Martin Gürtlera: Prognózu sazeb neberme moc vážně

Martin Gürtler

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká národní banka minulý čtvrtek nepřekvapila tím, že ponechala úrokové sazby beze změny. Trh však překvapila její nová prognóza, v které centrální banka pro příští rok očekává až trojnásobný nárůst úrokových sazeb. Předchozí prognóza přitom počítala pouze s jedním zvýšením v posledním čtvrtletí roku 2021.

Hlavním důvodem rychlejšího zpřísňování měnové politiky v nové prognóze ČNB je poměrně optimistický výhled vývoje v zahraničí. Zatímco HDP efektivní eurozóny podle ČNB letos klesne o 7,2  procenta, příští rok by se už měl o 4,5 procenta zvýšit.

Růst pro příští rok je sice oproti minulé prognóze centrální banky o skoro procentní bod nižší, nepočítá však s opětovným prohloubením poklesu evropské ekonomiky v závěru letošního roku. V případě tuzemska přitom ČNB svůj odhad růstu HDP pro rok 2021 snížila výrazněji, a to z předchozích 3,5 procenta na 1,7 procenta.

Zdá se tak, že centrální banka přijala mírně odlišné předpoklady o vývoji pandemie doma i v zahraničí. V modelovém rámci ČNB tak ECB může začít s utahováním měnové politiky prostřednictvím nižšího nákupu aktiv dříve, na což musejí reagovat i domácí sazby, tak aby zabránily oslabení koruny, a tedy i vyšší inflaci.

Už teď ovšem víme, že Česká republika spíše patřila mezi prvně zasažené druhou vlnou koronaviru a ostatní státy Evropy ji v tomto bohužel následují. ECB navíc se zpřísňováním měnové politiky určitě spěchat nebude.

K vyšším sazbám v prognóze ČNB přispívá i slabší kurz koruny. Jeho poprázdninový vývoj totiž vedl ČNB k tomu, že v nové prognóze očekává slabší kurz i po zbytek letošního roku a po celý rok příští. Samotné zveřejnění vyšších sazeb pro rok 2021 bylo však pravděpodobně jedním z důvodů, které pomohly koruně zpět k silnějším hodnotám. Významným faktorem byl samozřejmě také zlom v globálním sentimentu.

Důvody pro nárůst sazeb v příštím roce jsou tak zřejmě, již týden po zveřejnění nové prognózy ČNB, ty tam. Jedinou nadějí zůstávají optimistické zprávy posledních dnů o vývoji nové vakcíny.

Autor je ekonom Komerční banky

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery