Akcie, měny & názory Michala Brožky: Covid hýbe korunou | E15.cz

Akcie, měny & názory Michala Brožky: Covid hýbe korunou

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomeš Michael / E15

Michal Brožka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Od počátku pandemie platilo Česko za zemi, která situaci zvládla nadprůměrně dobře. Rychlý nástup opatření proti šíření epidemie způsobil rychlý propad ekonomiky, ale následně umožnil výrazné uvolnění a nástup oživení byl poměrně razantní. Do určité míry bylo možné navázat na předchozí ekonomickou expanzi. Meziroční propad české ekonomiky ve druhém čtvrtletí o 11 procent byl nadprůměrně dobrý, když EU v průměru klesla o 13,9 procenta.

Měsíční data ve třetím čtvrtletí ukazují na další expanzi. Jinými slovy, konvergenční příběh, kterýžto je motorem posilování české koruny, mohl být stále přítomen. A skutečně, od poloviny května do poloviny srpna koruna posílila o 6 procent. Nutno dodat, že během té doby se příznivě vyvíjel celkový sentiment na finančních trzích a akciové trhy rostly.

V září situace zneklidnila. Akcie klesly a koruna oslabila o necelá tři procenta. Oslabení polského zlotého bylo tou dobou zhruba třetinové. Korunové úrokové sazby byly také pod větším tlakem nežli v zahraničí. O kolik v srpnu narostla očekávání na budoucí růst sazeb ČNB, o tolik následně v září klesla. 

Ačkoliv část předchozího oslabení koruny lze připsat globálním vlivům, určitá část jde na vrub domácím faktorům. A protože zveřejňovaná makrodata vypadají pozitivně, otázkou je spíše výhled, který je zastíněn epidemickou situací. Jinými slovy, z covidového premianta jsme na mapě zrudli, což investoři ocenili sníženou poptávkou po koruně. Pro nejbližší měsíce toto může korunu trápit dál, ale později stále počítáme s jejím posilováním.

Autor je ekonom Komerční banky

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video