Akcie, měny & názory Miroslava Frayera: START na Startu | E15.cz

Akcie, měny & názory Miroslava Frayera: START na Startu

Burza (ilustrační foto)
Burza (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Miroslav Frayer

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V úterý si odbyl svoji premiéru nový trh START, prostřednictvím kterého se k finančním prostředkům mohou dostat i malé společnosti. Ze tří nabízených emisí se se zájmem potkaly dvě, a to dodavatel náplní do 3D tiskáren Fillamentum a výrobce pracovních a outdoorových bot Prabos. Posledním nabízejícím byla firma Primoco UAV, která však nezískala potřebné množství nového kapitálu.

Burzovní trh START je určitě vítanou příležitostí pro nově přicházející emitenty, nemůžeme však mluvit o spáse, která by měla zachránit skomírající pražský akciový trh. Potenciálním investorům se otevírají možnosti, jak investovat do zajímavých příběhů firem, na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že vzhledem k charakteru fungování tohoto trhu, zejména s ohledem na pouhé čtyři obchodní dny v roce, je potřeba tuto investici zvažovat jako dlouhodobou s omezenou likviditou.

Druhým obchodním dnem bude 26. červen. Zde by svoje akcie měl nabídnout provozovatel sdílených kanceláří Hub Ventures. Otázkou je, kolik nových příležitostí se do budoucna naskytne. Nemyslím si, že by mělo jít o velké číslo, předpokládám malé jednotky firem na jednotlivých obchodních dnech.

Jako zásadnější pro oživení obchodní aktivity na pražském parketu považuji duální listing vybraných evropských společností na neregulovaném trhu FREE, kde se v současnosti obchodují čtyři emise včetně té nejnovější, akcií Avastu. K těm se 22. května přidá třicítka zahraničních akcií, u kterých budou fungovat tvůrci trhu, čímž by měla být zajištěna jejich likvidita. Zájemci si tak budou moci nakoupit akcie například Volkswagenu, RWE nebo MOL, fotbaloví nadšenci pak mohou nejen na stadionu, ale i prostřednictvím burzy fandit Borussii nebo Juventusu.

Retailovým klientům může být příjemnější i fakt, že akcie budou kotovány v českých korunách. Neznamená to však, že nebudou čelit měnovému riziku. Posílení koruny totiž povede k poklesu ceny akcie kotované v koruně za jinak nezměněných okolností. I z tohoto důvodu se dá očekávat, že akcie budou obchodovány se širším spreadem než na jejich hlavních trzích.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video