Dohoda o brexitu v Bruselu uspěla. Londýn ji však stále může shodit ze stolu | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Dohoda o brexitu v Bruselu uspěla. Londýn ji však stále může shodit ze stolu

Dohoda o brexitu v Bruselu uspěla. Londýn ji však stále může shodit ze stolu
Předseda Evropské rady Donald Tusk a britská premiérka Theresa Mayová.
• 
ZDROJ: ČTK
Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

Fakt, že premiéři a prezidenti 27 zemí EU dnes podpořili návrh dohody o brexitu, není z hlediska trhů příliš překvapivý. „Lámat chleba“ se bude až v půli prosince v britském parlamentu. Premiérka Mayová totiž stále nemá zajištěnu jeho podporu návrhu dohody.

Každopádně výsledek dnešního bruselského jednání premiérů a prezidentů zemí EU je příznivou zprávou pro českou ekonomiku. Snižuje se totiž pravděpodobnost, že koncem března 2019 proběhne takzvaný „brexit nadivoko“, tedy brexit bez dohody. Byť tato pravděpodobnost stále není nulová.

Pokud však v příštích dnech dnešní výsledek bruselského jednání pozitivně přijme britská veřejnost, lze předpokládat, že oslabí stávající odmítavý postoj stále podstatné části britského parlamentu k návrhu dohody.

Jestliže britský parlament při svém hlasování – pravděpodobně 12. prosince 2018 – návrh dohody o brexitu odmítne, situace se výrazně zdramatizuje. Británie by se vydala cestou „brexitu nadivoko“, s neblahými ekonomickými důsledky na britských ostrovech a v dalších zemích, včetně ČR.

Babiš: Pokud britský parlament dohodu odmítne, bude Evropská unie postupovat jednotně

Brexit bez dohody by například jen v českém automobilovém průmyslu připravil o práci až 16 tisíc Čechů. Británie je významným odbytištěm českého vývozu a brexit bez dohody by vedl k tomu, že by v březnu 2019 zde dne na den přestal platit nynější bezcelní režim a také stávající úpravy netarifních opatření mezi Británií a zbytkem EU. To by v důsledku ochromilo britskou poptávku po dováženém zboží. Nejistota spjatá s brexitem ji ostatně částečně ochromuje už nyní. Zatímco letos od ledna do září objem českého vývozu na trhy Evropské unie (stále včetně Británie) stoupl meziročně o dvě procenta, export do Británie samotné ve stejném období klesl o 4,6 procenta. Spojené království je jediným z našich klíčových exportních odbytišť, kam letos vyvážíme menší objem zboží než loni.

Zatím je tedy jakýkoli potlesk předčasný. Británii má přes sebou politické nesmírně horký prosinec.

Autor je hlavním ekonomem společnosti Czech Fund 

Tusk uvedl, že zemím Evropské unie dal text deklarace o budoucnosti po brexitu

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!