Frankfurter Allgemeine: Bankovní otěže | E15.cz

Frankfurter Allgemeine: Bankovní otěže

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

Frankfurter Allgemeine

Ministři financí zemí skupiny G20 se dohodli, že bankám s klíčovým významem pro finanční systém je třeba přitáhnout otěže. Měly by do budoucna držet více kapitálu než menší bankovní domy. Špičkoví bankéři, jako třeba Jamie Dimon z JP Morgan, mohou nadávat, ale státy prostě musí přestat hrát roli rukojmích velkých finančních ústavů.

Soutěž mezi bankami bude do jisté míry poškozena, protože malé banky budou muset vykazovat nižší kapitálovou přiměřenost než ty velké. Ovšem velké domy zase mohou počítat se ziskem, který jim přinese zařazení do kategorie „systémově relevantních“ institucí. Aby toho nebylo málo, šéf Evropské komise Barroso chce, aby banky během pár měsíců dosáhly kapitálové přiměřenosti ve výši devíti procent. Odkud by ale měly tyto peníze přijít? Privátní sektor je v útlumu, takže opět vzroste tlak na vlády, pokud se tedy banky nerozhodnou, že rychle rozprodají velkou část svých aktiv. Jenže státy jako Francie se perou se svými rozpočty a třesou se o vlastní rating. Buď jak buď, stabilita bank a zdraví státních rozpočtů jsou úzce propojeny.

Autor: Frankfurter Allgemeine

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.