Glosa Jany Havligerové: Koaliční šachy | E15.cz

Glosa Jany Havligerové: Koaliční šachy

Glosa Jany Havligerové: Koaliční šachy
Hamáček, Babiš, Filip
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Jana Havligerová

Jana Havligerová

První jednání ANO a ČSSD po hlasování sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě skončilo remízou. Byla to dámská partie a hrálo se o zvýšení existenčního a životního minima. Ministryně práce Jana Maláčová z ČSSD prosazuje, aby se o 11 procent zvýšilo už od ledna. Ministryně financí Alena Schillerová z hnutí ANO je striktně proti. Případné zvýšení připouští až od roku 2020. Požadavek vládní kolegyně označila za hurá akci. 

Maláčová se ovšem vzdát nechce. Dokonce tvrdí, že v rozpočtu svého rezortu našla zbytných 454 milionů korun, které by na zvýšení dotčené podpory stačily. Výsledek? Návrh Maláčové půjde alespoň do mezirezortního řízení, což je předstupeň nutný pro to, aby o něm mohla jednat vláda. Samozřejmě ale také nemusí.

Dosud úspěšné tažení ministryně Maláčové – zrušení karenční doby či zvýšení minimální mzdy – tím pro letošek zřejmě skončí. Je to dobře. Sociální dávky nelze zvyšovat donekonečna. Existenční a životní minimum jsou ukazatele nároku na státní sociální podporu a výše mnoha dávek se od nich odvíjí.

Komentář Jany Havligerové: Hnutí ANO a chuť na revanš
Glosa: Zeman si vymyslel Höschlův výrok o Babišovi mladším, psychiatr protestuje
Glosa Martina Čabana: ČNB má zastání

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!