Padouch nebo hrdina? - glosa Jany Havligerové | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Glosa Jany Havligerové: Padouch nebo hrdina

Jana Havligerová

Jana Havligerová

Novému šéfovi Senátu Miloši Vystrčilovi není co závidět. Rozhodnutí, zda přijmout pozvánku k cestě na Tchaj-wan, kterou zdědil po svém předchůdci, nebo couvnout před čínským tlakem, je pořádné dilema.

Jistěže je dobré obchodovat s Čínou, i když výsledky vzájemné výměny zboží nejsou oslnivé a český export ze silného čínského trhu zrovna neprofituje. Jistěže je potřeba respektovat politiku jednotné Číny, ale zároveň kvůli tomu tamnímu komunistickému režimu nepodlézat. Jenže to vše se snadněji řekne, než dodrží. Nejen kvůli postoji Pekingu.

V české společnosti jsou názory na to, jak se chovat k Číně, natolik vyhrocené, že je to hop nebo trop. Přesně takové rozhodnutí má před sebou předseda horní komory parlamentu. Je pochopitelné, že se kvůli cestě senátorů s podnikatelskou delegací na Tchaj-wan radí a hodlá radit prakticky se všemi ústavními činiteli. Ať ale porady dopadnou jakkoliv, stejně konečnou nálepku dostane osobně Vystrčil. Už teď si může být jistý, že pro jedny bude padouch a pro druhé hrdina.

Komentář Petra Fischera: Německo v moci koronaviru

Zápisník Pavla Otta: Jako v holdingu

Alipay na Královské cestě: Čínští turisté nepřijeli, pražští obchodníci s luxusem trpí

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!