Glosa Martina Čabana: Rada pro zlost | E15.cz

Glosa Martina Čabana: Rada pro zlost

Martin Čaban

Kdyby někdo přemýšlel, proč si premiér Andrej Babiš pořídil Národní ekonomickou radu složenou ze slovutných ekonomů, jedna odpověď by se nabízela: pro zlost. Loni v říjnu, když byl předseda vlády s rozdáváním v nejlepším a sněmovnou procházel letošní superštědrý rozpočet, vydala rada studii, podle níž jsou české veřejné finance v současném nastavení dlouhodobě neudržitelné.

Tehdy Babiš rádce obvinil, že straší lidi. Dnes stejný premiér ohlašuje potřebu mohutně šetřit, chtěl by škrtat desítky miliard a propouštět tisíce úředníků. A hle – Národní rozpočtová rada vydá zprávu, v níž varuje před přílišnou fiskální restrikcí, vyzývá k neutrální rozpočtové politice a rozumným investicím především v obcích a krajích, jimž leží na účtech skoro 160 miliard korun.

Mohlo by to vypadat, že to ekonomové dělají premiérovi schválně, nicméně nejsou to oni, kdo v pohledu na rozpočtovou politiku létá ode zdi ke zdi. Proč si Andrej Babiš Národní rozpočtovou radu pořídil, jisté není, ale je dobře, že ji má.

 

Podpořte E15 v anketě Křišťálová lupa

Deník E15 byl nominován v anketě Křišťálová Lupa 2020 o nejlepší zpravodajský web v Česku. Podpořte nás svým hlasem - ZDE.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!