Glosa Pavla Otta: Vondra sekal, Šlechtová trhala | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Glosa Pavla Otta: Vondra sekal, Šlechtová trhala

Pavel Otto

Pavel Otto

Zatímco exministr obrany Alexandr Vondra sekal chapadla korupční chobotnice, jeho končící nástupkyně Karla Šlechtová přetrhávala klientelistické pavučiny. Alespoň tak to oba popsali - Vondra kdysi, Šlechtová dnes. Jakkoliv se přístup obou ministrů může zdát podobný, okolnosti, za nichž ve funkcích působili, jsou jiné.

Vondra přebíral rezort po Martinu Bartákovi, který nakupoval rychle a ve velkém. Pravda, dosadila ho stejně jako Vondru ODS. K Bartákovi se však přestala hlásit. V kuloárech přiznávala, že s jeho výběrem neměla šťastnou ruku.

To Šlechtová přebrala úřad po čtyřletém působení svého stranického kolegy z ANO Martina Stropnického - kluka z plakátu hnutí Andreje Babiše.

Je docela zarážející, že musela přetrhávat klientelistické sítě po tak dlouhém angažmá jednoho z předních představitelů partaje, kterou proklamovaný boj s korupcí vynesl k moci.

Vytahovali jste směšná témata a sami se stali směšnými, vzkázala Šlechtová novinářům

Slova Šlechtové také cosi dokládají o jejím charakteru, když už dříve pochybení kolem zakázek hodila na Stropnického.

Šlechtová si dala záležet na tom, aby z jejího vystoupení byla cítit hořkost. Opakovaně si posteskla, že do ANO vstoupila kvůli slibované změně kursu. A nyní jako šéfka obrany podle svých slov zjistila, jak je vlastně řízen stát. Zda jako firma, ale neřekla.

VE ZKRATCE: Situace kolem Pocheho může snadno přerůst v ústavní spor

Možná si od vstupu do ANO slibovala i funkce. Na ministerstvu pro místní rozvoj to ale nedopadlo úplně slavně. Například pražská primátorka Adriana Krnáčová (také ANO) by Šlechtové nejraději omlátila o hlavu stavební zákon, protože prý nemůže v hlavním městě nic postavit.

Tak to Babiš zkusil se Šlechtovou v jiném rezortu. Ale ani tam se asi moc neosvědčila, když po 195 dnech nedobrovolně odchází s puncem výstřední ženy, která kladla na pomníky neznámých vojínů pudly.

Komunisté jsou s Babišem nespokojení, chtějí další ústupky

Kromě zpřetrhaných pavučin se může uklidňovat tím, že vydržela déle než její devítidenní předchůdkyně Karolína Peake.

Nový ministr obrany Lubomír Metnar to podle Šlechtové bude mít snadné. Všude uklidila, všechny zakázky připravila. Tak uvidíme. Téměř to samé loni tvrdil i Stropnický.

Vyšší mzdy jsou nesmysl, Češi si je nezaslouží, řekl exprezident Klaus
Švýcarsko je zemí bunkrů a úkrytů. Některé vypadají jako obyčejné domy nebo stodoly
Nejsme na prodej, vzkazuje případným zájemcům šéf Leo Expressu
Zetor ukázal vozidlo do války. Vyrobil obrněnec Gerlach
Výsledky Zetoru překonaly očekávání, zisk dosáhl 117 milionů

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!