Vyšší mzdy jsou nesmysl, Češi si je nezaslouží, řekl exprezident Klaus | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Vyšší mzdy jsou nesmysl, Češi si je nezaslouží, řekl exprezident Klaus

Vyšší mzdy jsou nesmysl, Češi si je nezaslouží, řekl exprezident Klaus
Václav Klaus - ilustrační snímek
• 
ZDROJ: David Peltán / MAFRA / Profimedia
Michal Tomeš

Michal Tomeš

Růst ekonomiky i nízká nezaměstnanost katapultovaly průměrnou českou mzdu nad hranici 30 tisíc korun měsíčně. Ačkoliv se jedná o historické maximum, ve srovnání se Západem Česko stále zaostává. Podle bývalého prezidenta Václava Klause si však Češi větší mzdy zatím nezaslouží, finanční ohodnocení je podle něj „takové, jaké je“. Uvedl to na ekonomickém semináři s názvem "Jsou u nás mzdy opravdu nepřirozeně nízké," který pořádal Institut Václava Klause.

Podobný postoj jako Klaus zastávala také ekonomka Hana Lipovská z Masarykovy univerzity v Brně. Podle ní je důležité klást si především otázku, zda jsou mzdy nízké nepřiměřeně, a to s ohledem na ostatní ekonomické faktory.

Poukázala tak na časté srovnávání s Německem, kde se průměrná mzda pohybuje kolem hranice 90 tisíc korun. Lipovská však připomněla, že po přepočtení odlišných cenových hladin a vyšší produktivity práce v Německu jsou úrovně mezd srovnatelné.

Češi nejsou přepracovaní. Do zkrácených úvazků se jim nechce


Kolik dostanete v čisté mzdě? Napoví kalkulačka


„Průměrná mzda by v Česku po započtení produktivity měla být na úrovni Portugalska nebo Řecka. A to skutečně je,“ dodala Lipovská, podle které však stát práci uměle prodražuje. Problémem je pro Lipovskou také množství nadnárodních korporací, které do Česka údajně nalákaly dřívější vlády skrze pobídky a dotace. Problém viděla Lipovská také v nepřiměřeném tlaku odborů.

S tím nesouhlasil bývalý ministr průmyslu za ČSSD Jan Mládek. Podle něj mají s ohledem na současný ekonomický výkon Češi nárok na průměrnou hodinovou mzdu přibližně 12,5 eur, tedy o dvě a půl eura více, než je nyní.

Česká ekonomika patří mezi nejrychleji rostoucí v EU, okolním zemím se ale vede ještě lépe

„Pracující, ať už individuum nebo kolektiv, dostane nejen to, co si zaslouží, ale také co si vyjedná,“ vyzdvihoval nutnost odborů naopak Mládek. „V Česku se nestávkuje, jen občas manifestuje. Není divu, že jsme rájem nadnárodních společností,“ dodal Mládek.

Kde se letos volí do Senátu: Seznam obvodů a na co si dát pozor >>>

Shoda přitom mezi diskutujícími panovala při pohledu na francouzskou ekonomiku. Výše mezd v zemi je v poměru k výkonnosti ekonomiky totiž nejvyšší v rámci všech evropských států, což může signalizovat „projídání“ budoucnosti.

Glosa Martina Čabana: ANO, bude chaos

Vojtěch Benda z České národní banky připomněl, že růst mezd by měl reflektovat především růst produktivity i přesto, že byl v posledních letech tažen především zvyšováním platových podmínek u státních zaměstnanců.

Tlak na růst mezd vytváří podle Bendy také nízká nezaměstnanost, která na trhu práce vytváří napětí, které je vyšší než v době před hospodářskou krizí.

„Nastal věk plen.“ Uživatelé sociálních sítí si střílí ze Zemanovy mimořádné tiskovky

„Vyčerpáváme kapacity práce, které ale musíme hledat jinde. V porovnání s ostatními zeměmi máme nižší zaměstnanost žen a lidí ze starších věkových kategorií,“ vysvětlil Benda.

Podle něj růst ekonomiky a mezd zpomalí v polovině roku, kdy dojde ke zpřísnění měnové politiky, i poté by měl ale zůstat okolo pěti procent.

Čezeta posiluje výrobu elektroskútrů. Od investorů na to dostala miliony korun

Ekonom Miroslav Zámečník rovněž upozornil na neagresivnost českých firem, kvůli čemuž dochází mezi rozdíly mezi tuzemskými společnostmi a zahraničními podniky.

„Musíme se podívat především na snižování byrokratické zátěže,ׅ“ uvedl Zámečník hlavní důvod, který českým podnikatelům brání v rozvoji jejich byznysu. Případná recese by přitom podle něj zasáhla především firmy české, ne ty zahraniční.


Máte více než ostatní? Zjistíte to zde


„Koupím si, co budu chtít.“ Uplynuly tři roky od průlomového interview s Babišem
Na hypotéky nedosáhne až třetina lidí. Banky přijdou o miliardy
GDPR má ochránit osobní data občanů EU. Koho všeho se týká a co znamená pro e-shopy a SVJ
První polistopadová generace dorostla. Čeká ji drahá dospělost, ale i nové zážitky
Poslednímu žabotlamu zbývají týdny. Podívejte se, jak to vypadá uvnitř už vyřazených souprav

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!