Igor Záruba: Od zdi ke zdi | E15.cz

Igor Záruba: Od zdi ke zdi

Igor Záruba: Od zdi ke zdi
ČSA
• 
ZDROJ: ČTK

Igor Záruba

Úspěšná letní sezóna letos zařídila, že se někdejší národní letecký přepravce ČSA dostal po dlouhých letech do zisku. Konkrétně na částku 374 milionů korun. Do výsledku se promítl i prodej dvou starých nepoužívaných boeingů, což byl asi poslední mimořádný příjem firmy. Nicméně tady dobré zprávy končí.

ČSA, jejichž největšími akcionáři jsou Korean Air a tuzemský Travel Service, jsou dnes totiž stínem sebe samých. Třebaže za léty, kdy byly v Evropě na špici, udělala tečku v roce 2009 rekordní ztráta 3,8 miliard. Další roky připomínaly příslovečný pohyb od „zdi ke zdi“. Tam budeme létat, tam ne, a tam zase znovu ano. Stáhněme se ze západní Evropy, vydejme se na východní trhy. Seškrtejme personál, vyhoďme piloty a letušky. Prodejme, co se prodat dá.

Zatím posledním důkazem, kam se ořezaná společnost posouvá, je rozhodnutí, že jídlo bude zdarma v ekonomické třídě pouze na linkách do kazašské Almaty a korejského Soulu. Základní letenka bude navíc počítat jen s příručním zavazadlem.

Pokud vám to něco připomíná, máte nejspíš pravdu: říká se tomu low-cost. Což je stav, do něhož ČSA nezadržitelně směřující, pokud tam už nejsou. Pro bývalou pýchu české ekonomiky, aktuálnímu zisku navzdory, je to slušný sešup.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud