Jan Stuchlík: Ode zdi ke zdi | E15.cz

Jan Stuchlík: Ode zdi ke zdi

Větrná elektrárna
Větrná elektrárna
• 
ZDROJ: ekolist.cz
Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

Snaha ministerstva průmyslu a obchodu zastavit růst nákladů na podporu obnovitelných zdrojů energie je logická. Zelený účet, který platí v cenách proudu odběratelé, se kvůli diletantskému přístupu minulých vlád vymknul z ruky.

Jenže nynější plán zastavit podporu všem novým instalacím od příštího roku je stejně extrémní rozhodnutí jako štědré dotace pro solární elektrárny z let 2009 a 2010. Úvahy o novém systému podpory zatím moc konkrétní obrysy nemají.

Přitom stát má v ruce dost nástrojů, aby mohl náklady na zelenou energii držet na uzdě a zároveň obor, na který je navázána řada strojírenských a inovativních firem, nezabít. Úřady autorizují zdroje s výkonem nad 100 kilowattů. Moc mají při stavebním řízení.

V neposlední řadě stát reguluje ceny zeleného proudu. To vše by mohlo zelené technologie nakopnout a zlatokopy zarazit v zárodku. Zarazit tipec všem je ale asi jednodušší.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.