Jana Havligerová: Nejistota nesvědčí nikomu | E15.cz

Jana Havligerová: Nejistota nesvědčí nikomu

Pražský magistrát
Pražský magistrát
• 
ZDROJ: Jan Rash

Jana Havligerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní, neb nikdy nikdo neví, co se může státi. Zanotovat si slavnou píseň Wericha, Voskovce a Ježka – to je asi tak jediné, co momentálně zbývá pražským zastupitelům za TOP 09.

Tedy kdyby jim vůbec bylo do zpěvu. A to jim jistě není. Projekt, o němž přes měsíc mluví jako o málem hotové koalici, která bude vládnout Praze, vzal najednou za své. Klub nezávislých, tedy exprimátor Tomáš Hudeček, bývalá radní Eva Vorlíčková a zastupitel Milan Růžička další vyjednávání s možnou „menšinovou vládou“ rázně uťali.

TOP 09 nezbývá než zkusit oslovit sociální demokracii. Socialisté jednat neodmítají, dohoda ale bude obtížná, ne-li nemožná. Tedy ve formátu, na nějž topkaři sázejí. Lze si jen těžko představit, že by si podali ruce Piráti a sociální demokraté.

Věcné důvody se za všeobecným rozvalem vzájemné důvěry na pražském magistrátu hledají těžko.
Tím momentálním má snad podle některých aktérů být fakt, že se nezávislým nelíbí pasáž v návrhu programového prohlášení týkající se územního plánování.

Může být, ale v jiné konstelaci a jindy to také může být cokoli jiného. Doprava, financování městských částí, skutečně cokoli. Nicméně dospělí lidé, kteří svorně tvrdí, že jim jde jen a jen o rozvoj hlavního města, by rozpory měli umět překonat. Což je přesně to, co hlavní představitelé stran a hnutí zastoupených na pražské radnici evidentně nezvládají. Nejspíš proto, že jim nejde ani tak o Pražany jako spíš o stranické zájmy.

Nejde jen o viditelné záležitosti, jako je svoz odpadu. Rozhodovat, byť o úplných banalitách, už se v Praze nechce nejen politikům, ale ani úředníkům.

Těžko se zbavit dojmu, že se hraje minimálně o dvě jména – Adriana Krnáčová a Matěj Stropnický. Nebýt těch dvou, složit dohromady jakž takž funkční vládu by zřejmě bylo o něco snazší. I když jmen, která vadí, by se nepochybně našlo víc, a to napříč stranami.

Pražskou politiku zkrátka dusí a svazují osobní animozity. Historické i nově vzniklé poté, co magistrát dobyli anoisté. Menšinová koalice v čele s TOP 09 tedy zřejmě Prahu v dohlednu nepřevezme. Jednání se vrací opět na začátek. Takže není ani vyloučeno, že na pořad přijde i záložní plán ANO, o němž se dosud jen špitalo.

Hnutí by rádo zpět do původní vládnoucí sestavy nalákalo Trojkoalici. Nabídkou více postů radních. Jenže řeči se vedou a voda teče. Přesněji by se dalo říci, že řeči se vedou a řešení závažných problému neteče, ale naopak stojí. Nejedná se přitom jen o tak viditelné záležitosti, jako je například odkládané rozhodnutí o tom, kdo má v Praze svážet odpad.

Rozhodovat, byť jen o úplných banalitách, se už příliš nechce ani magistrátním úředníkům. Nejistota, kdo bude vládnout, nesvědčí nikomu a ničemu. Jenže to je zkrátka jedna z tváří politiky. Takže asi nezbývá než si přece jenom dál notovat s Werichem: Celé lidské pokolení mělo by víc pokoje, kdyby bylo to, co není, a nebylo to, co je.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video