Komentář Martina Čabana: Potřebujeme vládu, ne příměří | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Komentář Martina Čabana: Potřebujeme vládu, ne příměří

Komentář Martina Čabana: Potřebujeme vládu, ne příměří
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ČTK
Martin Čaban

Martin Čaban

Koaliční jednání už se v Česku vedla různě a v různých atmosférách. Zažili jsme nesmiřitelný střet ODS a ČSSD následovaný opoziční smlouvou. Viděli jsme lítý boj proti politickým dinosaurům následovaný koalicí s týmiž dinosaury. Lidovci během jednoho z povolebních jednání museli dokonce vyhnat vlastního předsedu. A zelení dokázali díky unikátně zablokované sněmovně proměnit pouhých osm poslanců ve čtyři ministry. Ještě nikdy se ale jednání nekonala v atmosféře absolutní nedůvěry a otevřeného nepřátelství mezi jednajícími partnery. Až nyní.

Jak hnutí ANO, tak ČSSD zdůrazňují, že jejich jednání o koaliční spolupráci a podpoře komunistů jsou vedena snahou zajistit Česku stabilní vládu s většinovou podporou ve sněmovně.

Tato v principu bohulibá myšlenka se ovšem ztrácí za usilovnou snahou předjímat jakýkoli podraz, který by z druhé strany mohl přijít. A že si těch podrazů obě strany umějí představit až hanba.

Komentář Pavla Veselého: Co popřát Dukovi

Sociální demokraté se děsí, že Andreje Babiše nedostane z politiky ani případný prvoinstanční rozsudek v kauze Čapí hnízdo.

Zároveň mají utkvělou představu, že Babiš s nimi jedná jen naoko a že hned, jak to bude možné, vrhne se do náruče komunistů a okamurovců. Proto přicházejí se stále sofistikovanějšími podmínkami, jimiž by chtěli vyzdobit budoucí smlouvu o spolupráci, zatímco princip politické odpovědnosti a respektu k justici beztak zůstal kdesi v prachu cesty.

Ceny bytů jsou tikající sociální bomba, varuje ekonomka Švihlíková. Politici prý selhali

Čelní představitelé ČSSD, kteří už vládu s ANO zažili, současně zásobují média i spolustraníky strašidelnými historkami o tom, jak se Babišovi nedá věřit ani nos mezi očima.

Strana je v pohledu na vládnutí s Babišem fatálně rozdělená a výsledek referenda, v němž mají straníci vstup do Strakovy akademie posvětit, je hrubě nejistý.

Babiš je vykořisťovatel, ale dává koblihy a kuřata dolním deseti milionům, říká Skála

Pro Babiše jsou zase socialisté bandou podrazáků, kteří se ho snaží všelijak ponížit. Předhazují mu jeho trestní stíhání, na které je chudák premiér v demisi podle vlastních slov už alergický, a vůbec se k němu chovají, jako by byl ohrožením demokracie, když on chce jen makat, aby bylo líp, a nezdržovat se nějakou politikou.

Současně Babiš v žádném rozhovoru nezapomene zmínit, že není většího zla, než je koaliční vládnutí.

Komentář Michaela Romancova: Opatrný korejský optimismus

Z podobných vztahů a za podobných podmínek si snad lze představit, že vznikne smlouva o krátkodobém příměří, které na chvíli zmírní dopady válečného konfliktu. To ale není to, co teď zrovna hledáme. Jen velmi těžko se v podobné atmosféře zrodí smlouva, podle níž bude po několik let uspokojivě fungovat vláda.

S každým dalším dnem a každým dalším rozhodnutím stranických orgánů je jasnější, že i kdyby koalice ČSSD a ANO skutečně vznikla a ujala se vlády, bude to kabinet, který nevyleze z koaliční krize.

Sociální demokraté by proto měli bedlivě zvážit, zda jim budoucí vládní angažmá v kabinetu permanentního konfliktu může přinést něco jiného než ostudu a postupný pád do zapomnění. A zda by tedy nebylo načase vládní jednání se zbytky důstojnosti opustit.

Prodavačům výrazně zvýší nástupní mzdy i Kaufland
„Koupím si, co budu chtít.“ Uplynuly tři roky od průlomového interview s Babišem

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!