Martin Čaban: Pražský hrad mimo zákon | E15.cz

Martin Čaban: Pražský hrad mimo zákon

Miloš Zeman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: reuters

Martin Čaban

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kancelář prezidenta republiky se ve stanoveném termínu neomluvila vnučce Ferdinanda Peroutky. A jak vyplývá ze sveřepého prohlášení na hradních stránkách, ani to nemá v plánu, ačkoli jí to pražský městský soud uložil pravomocným rozsudkem. Hradu teď kromě ostudy teoreticky hrozí libovolně dlouhá řada exekučních výzev k naplnění verdiktu. Za neuposlechnutí každé z nich může padnout až stotisícová pokuta.

Tu ovšem nezaplatí ani prezident Miloš Zeman za svou prostořekost, ani šéf jeho kanceláře Vratislav Mynář za svou nestoudnost, nýbrž kancelář sama, tedy daňový poplatník. Je pravda, že Peroutkova vnučka Terezie Kaslová slíbila, že exekuci pošle na Hrad symbolicky jen jednou. Takže nijak ďábelsky drahé to nebude. Přesto, i kdyby to celé stálo jedinou korunu, bude to přesně o korunu víc, než by měl erár platit za nebetyčnou zpupnost hlavy státu a hradní skvadry, která se staví na zadní tváří v tvář základním principům právního státu.

Prezidentská kancelář omluvu nezveřejnila, protože se rozhodla podat dovolání k Nejvyššímu soudu. To ovšem nemá odkladný účinek, takže omluva měla na hradních stránkách tak jako tak dávno viset. Samotné zdůvodnění, proč instituce sloužící nejvyššímu ústavnímu činiteli postavila sebe samu mimo zákon, je přitom směšné. A také dehonestující samotného prezidenta.

O podílech ekonomických migrantů v uprchlické vlně může prezident lhát vesele dál a není pravděpodobné, že by jej za to někdo žaloval. Uslyší spíše potlesk.

Kancelář se totiž obává, že dojde „k precedentnímu přenosu odpovědnosti prezidenta republiky za jeho výroky na Českou republiku“ a obává se smršti dalších žalob. Jinými slovy má strach, že prezident lže a uráží lidi kolem sebe i napříč dějinami tak často, že pokud by se za něj republika omluvila jednou, musela by se omlouvat neustále. To je ale celkem lichá obava. Prezidentova lež v případě Ferdinanda Peroutky a jeho neexistujícího článku byla prostě jen příliš konkrétně namířená, příliš hloupá a příliš snadno vyvratitelná. A proto také snadno napadnutelná. O podílech ekonomických migrantů v uprchlické vlně nebo o dopadech inkluze může prezident lhát vesele dál a není příliš pravděpodobné, že by jej za to někdo žaloval. Uslyší spíše potlesk.

Úředníci prezidentské kanceláře také píší o tom, že jde o zcela novou právní situaci, která si žádá vyjádření nejvyšších justičních autorit. V tom s nimi lze souhlasit. Skutečně bude lepší, když budou zákon vykládat členové Nejvyššího nebo Ústavního soudu, než když to bude svévolně dělat Vratislav Mynář.

Špičky justičního systému si na této kauze nepochybně smlsnou. Budou nadšeně promýšlet a propočítávat, nakolik je hlava státu reprezentantem státu, a nakolik jen jakousi vybranou osobou v obleku, která shodou demokratických okolností není za nic odpovědná. Nicméně by bylo dobré nezapomenout, že touto absurdní otázkou se budou zabývat kvůli způsobu, jímž Miloš Zeman vykonává svůj mandát. Bude to jedna z těch smutných vizitek, které po sobě současný prezident v českém prostoru zanechá.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.