Martin Čaban: Služby za daně | E15.cz

Martin Čaban: Služby za daně

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: CTK
Martin Čaban

Martin Čaban

Dá se pochopit, že v politicky turbulentních chvílích je čas spíš na úderná hesla než seriózní srovnávací analýzu, ale i tak je třeba říci: slova Miroslava Kalouska o tom, že neumí „švédské služby za rumunské daně“ prostě při nejlepší vůli neštymují.

Nechme stranou, že český stát nikdy neposkytoval švédské služby, tím méně je pravděpodobné, že by s nimi začínal pod Kalouskovým fiskálním bičem.

Největší hádky se vedou o DPH. Základní sazba DPH v Rumunsku ale činí 24 procent. To je jen o procentní bod méně než ve Švédsku, zato o čtyři procentní body více než v Česku. Pravda, Rumuni si užívají i dvou snížených sazeb ve výši pěti a devíti procent, tam už konkurenční výhoda proti Čechům je, ale že by to vydalo na fenomén „rumunských daní“? Nevím.

Každopádně největším nebezpečím směřování českých veřejných financí je něco trochu jiného – nástup rumunských služeb za švédské daně.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.