Pavla Palaščáková: Voliči a nevoliči | E15.cz

Pavla Palaščáková: Voliči a nevoliči

maďarská vlajka
maďarská vlajka
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarská vláda si před zimou řekla, že je třeba opět zatopit bezdomovcům. Premiér Viktor Orbán se snaží nepohodlných nocležníků zbavit přes mezinárodní kritiku a odpor ústavního soudu už dlouho a zdá se, že ho nic nezastaví. Kdo bude hanobit historická místa Budapešti chrápáním, dostane pokutu. Když ji nezaplatí, skončí v lochu.

Odpůrci návrhu tvrdí, že vláda považuje bezdomovectví za „estetický“ problém a brzy tak zaplní vězení. Vláda brání opatření s tím, že jí nejde o represe pouličních spáčů. Chce prý jen zajistit, aby neztrpčovali život normálním lidem. No bodejť, o pohodlí voličů je třeba dbát. Bezdomovci činí chybu, že většinou hlasovat nechodí. Jinak by jim Orbán už dávno v ulicích instaloval přímotopy a donutil energetické firmy, ať je zásobují plynem zdarma.

Zato maďarští Romové k urnám disciplinovaně chodí. Opozice obvinila romskou organizaci Lungo Drom blízkou vládní straně Fidesz z nelegálních svozů lidí k nedávným volbám ve městě Baja, vnímaných jako test před blížícím se celostátním kláním. V médiích se objevil i rozhovor mezi organizátorem akce a jeho řidičem. „Můžeš klidně jet i padesátkrát,“ odpověděl Tibor Ajtai šoférovi na dotaz, zda snad neporušuje zákon. Člen organizace sedící v komisi mezitím informoval kolegy o tom, kdo ještě nedorazil. Ajtai se také pochlubil, že v minulých volbách v roce 2010 organizoval svozy celkem s jedenácti auty i jinde. Můžeme jen tipovat, kolik vozů bude mít k dispozici příští rok.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video