Tereza Zavadilová: Děláme si to sami | E15.cz

Tereza Zavadilová: Děláme si to sami

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: CTK

Tereza Zavadilová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
To zas máme kauzu. Americký velvyslanec Andrew Schapiro zkritizoval českou hlavu státu za jeho plánovanou účast na vojenské přehlídce v Moskvě k výročí osvobození. Prezident Zeman mu za to zavřel dveře na Hrad.

Protokolární rovina sporu je jasná. Diplomat je z definice osobou, která je pověřena jednat jménem svého státu, nikoli vyjadřovat své názory – což Schapiro porušil, protože nepředával prezidentovi oficiální nótu. Zeman si zase naběhl, když se – protokol neprotokol – s velvyslancem pustil do hádky.

Velvyslanec USA bezpochyby jednal v dobré víře. Chtěl prezidentovi prostě poradit, podobně jako když při svém jmenování Čechům slíbil, že jim pomůže s tím nejdůležitějším, a sice v boji s korupcí. Přišel do země s institucemi zpola rozloženými – dílem korupcí, dílem protikorupční bitvou. Prezident Zeman nevynechá jediný týden, aby se nepustil do nějaké žabomyší války. Takže všichni jíme, co jsme si napekli.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.