Z parketu Davida Kocourka: Politbyro v Číně | E15.cz

Z parketu Davida Kocourka: Politbyro v Číně

David Kocourek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Stejně jako zasedání amerického Fedu, i schůze čínské Ústřední ekonomické pracovní konference se točí kolem ekonomických cílů a priorit na příští rok.

Vzhledem k návrhům z posledního zasedání politbyra z 9. prosince se od tohoto shromáždění úplně mnoho nečeká: musí být vytvořeno zdání konzistence a klidu do příštího roku, kdy dojde k „výměně kádrů“. Proto budou zadány stejné úkoly jako dříve: snížení kapacit a zásob v ekonomice, snížení nákladů a dluhové zátěže a celkové posílení slabých stránek ekonomiky.

Na druhou stranu je potřeba sledovat jakékoliv závěry tohoto orgánu, protože důsledky či špatná řešení strukturálních problémů mají velký potenciál pro generování ekonomických šoků do globální ekonomiky. K výše uvedenému lze ještě přidat dynamiku trhu s bydlením ve velkých městech, inflaci a měnovou politiku, která by se měla začít zpřísňovat.

To by dále podvázalo zpomalující ekonomický růst. Poslední výzvou je pak kurz jüanu a kapitálový odliv, které hrozí devalvací kurzu a kapitálové kontroly nemusejí být efektivní. Ač Čína tedy není aktuálně v popředí zájmu trhů, tak se tam může rychle objevit.

Autor je analytikem Komerční banky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video