Z parketu Davida Kocourka: Politbyro v Číně | E15.cz

Z parketu Davida Kocourka: Politbyro v Číně

David Kocourek

Stejně jako zasedání amerického Fedu, i schůze čínské Ústřední ekonomické pracovní konference se točí kolem ekonomických cílů a priorit na příští rok.

Vzhledem k návrhům z posledního zasedání politbyra z 9. prosince se od tohoto shromáždění úplně mnoho nečeká: musí být vytvořeno zdání konzistence a klidu do příštího roku, kdy dojde k „výměně kádrů“. Proto budou zadány stejné úkoly jako dříve: snížení kapacit a zásob v ekonomice, snížení nákladů a dluhové zátěže a celkové posílení slabých stránek ekonomiky.

Na druhou stranu je potřeba sledovat jakékoliv závěry tohoto orgánu, protože důsledky či špatná řešení strukturálních problémů mají velký potenciál pro generování ekonomických šoků do globální ekonomiky. K výše uvedenému lze ještě přidat dynamiku trhu s bydlením ve velkých městech, inflaci a měnovou politiku, která by se měla začít zpřísňovat.

Z Číny jede první nákladní vlak do Londýna. Nová Hedvábná stezka startuje

To by dále podvázalo zpomalující ekonomický růst. Poslední výzvou je pak kurz jüanu a kapitálový odliv, které hrozí devalvací kurzu a kapitálové kontroly nemusejí být efektivní. Ač Čína tedy není aktuálně v popředí zájmu trhů, tak se tam může rychle objevit.

Autor je analytikem Komerční banky.

Čínské dívky před objektivem. Podívejte se, jak se společnost v Číně mění

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!