Zápisník Jana Pavce: Definice národa | E15.cz

Zápisník Jana Pavce: Definice národa

Jan Pavec

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval k rychlému vytvoření zákona definujícího ruský národ. Používá termín „rossijskaja nacija“, který neoznačuje jen etnické Rusy, ale všechna etnika žijící na území federace.

Obdoba někdejšího sovětského národa má obyvatele stmelit proti vnějšímu nepříteli. Tenhle strach by se neměl brát na lehkou váhu. Když totiž i názorově liberální redaktorka největších ruských ekonomických novin autorovi zápisníku přede dvěma lety zaníceně tvrdila, že Evropa chce válku s Ruskem, někde je něco opravdu špatně.

Novou definici národa nabídl v nedělní televizní debatě i ministr financí Andrej Babiš. Znovu přednesl svoji myšlenku, že stát by se měl řídit jako rodinná firma. Můžeme se jen domýšlet, komu by měla patřit.

Babiš dál posiluje: ANO podporuje už 34 procent voličů, tvrdí průzkum

V rodném městě možného budoucího premiéra se mezitím opakuje podobná zahranič- ně-politická situace jako v Česku. Číňanům se nelíbí setkání prezidenta Andreje Kisky s dalajlamou, a proto se podle slovenského premiéra Roberta Fica ruší vzájemné schůzky a přetrhávají kontakty s potenciálními investory.

Předseda vlády chce věc rychle urovnat a pozval na Slovensko čínského premiéra. Kdoví, kde se v zemích tradičně nedůvěřivých vůči cizincům tahle náhlá prudká náklonnost k lidem z Dálného východu bere.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!