Pokud podnikatelé ušetří energii, mají velkou šanci na dotaci, říká ředitel sekce unijních fondů na MPO

Video placeholde

V souvislosti s válkou na Ukrajině, která trvá už více než dva roky, je tématem číslo jedna energetická bezpečnost i soběstačnost, kterou intenzivně řeší i podnikatelé. Jak můžou dotační programy Evropské unie firmám v těch otázkách pomoci? To v dalším vydání pořadu Business Club probíral Jan Novotný s Marianem Piechou, vrchním ředitelem sekce fondů Evropské unie ministerstva průmyslu a obchodu.

„Když se podíváme na dotační tituly, tak úspory energie mají v konečném důsledku vždy prioritu. Vypisujeme teď výzvu na větrné elektrárny, existují dotace do fotovoltaiky, zabýváme se i vodíkem. Ale úspory energie jsou vždy zásadní, v současném dotačním programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost máme pro podnikatele přichystaných 13 miliard korun,“ řekl v podcastu Business Club vrchní ředitel sekce fondů EU Marian Piecha. 

„V rámci evropských fondů se vše zpřísňuje, ale nemůžeme si stěžovat, že bychom po dotacích neměli poptávku. Už jsme rozdělili 4,7 miliardy korun, ač jsou podmínky přísnější než v minulosti,“ dodal Piecha. 

Podle něj je důležité hledat úspory energie ve všech aktivitách podnikání. Kromě energetických opatření na budovách tedy existují i dotační opatření na výrobní technologie, podnikatelé tedy mají možnost čerpat dotace i na stroje, pokud se energetickým auditem prokáže, že výroba na novém stroji bude o padesát procent úspornější. 

Pusťte si rozhovor i ve formě podcastu:

„Kdo ještě s energetickým šetřením nezačal, má obrovský potenciál napočítat si ty úspory na komplexním řešení, to znamená na budově i na technologie, a dosáhnout tak na dotaci,“ řekl Piecha.

„Mezi přijemci našich dotací jsou výrobní firmy, které pracují s vysokými teplotami, tam je samozřejmě obrovský potenciál úspor. Ale umím si představit i firmy, které nejsou ve zpracovatelském průmyslu. Je to opravdu individuální. Určitou výhodu mají sektory s vysokou spotřebou energií. Určitě ale nechci říkat, že firma, která nemá vysoké spotřeby energie, by se hlásit neměla.“

Jak nejsnadněji můžou firmy uspořit energii? A kolik energie musí ušetřit, aby na dotaci dosáhly? Pusťte si celý rozhovor s Marianem Piechou.