Josef Cupka: Sazka ukázala, že konkurz nemusí firmu zlikvidovat

Josef Cupka

Josef Cupka Zdroj: E15 Robert Zlatohlavek

Vedl konkurz Chemapolu, Harvardských fondů či na majetek Václava Fischera. Řízení se Sazkou ale považuje insolvenční správce Josef Cupka kvůli třenicím a obstrukcím věřitelů za dosud nejtěžší. Vyneslo mu to mimo jiné varování před bombovým útokem i to, že jej nedaleko jeho kanceláře za podivných okolností srazilo auto.

„Beru to spíše s rezervou. V konkurzech berete někomu něco, o čem si myslí, že je to jeho. S jistým tlakem či zlobou musíte vždy počítat,“ říká Cupka rok po prohlášení konkurzu na firmu, jejíž podnik prodal za 3,8 miliardy korun.

Čtěte také:

Věřitelé Sazky dostanou nejvýše pětinu dluhu

Prodej Sazky napadl další věřitel

Cupka vyplatil půl miliardy prvnímu věřiteli zkrachovalé Sazky

* E15: Soud obdržel další žalobu zpochybňující prodej Sazky, a to od společnosti NLB Factoring. Co by znamenalo, pokud by jí vyhověl?

Žaloby na neplatnost kupní smlouvy a prodeje majetkové podstaty lze obecně podávat až do ukončení konkurzního řízení. To může trvat ještě tři, čtyři, pět let. Žalob mohou být ještě desítky. Základ je stále stejný.

Myslíme si, že jsme podnik Sazky prodali v pořádku, schválil to věřitelský výbor i soud. Důkazů, které nám ukázaly, že tak to mělo být, je dost. Včetně ekonomických, protože nová Sazka funguje. Nebál bych se.

* E15: ČSTV se rozhodl zažalovat o náhradu škody bývalého šéfa Sazky Aleše Hušáka. Vy jste na něj žalobu nepodal?

Ne. Hušák je jedna věc. Nedospěl by tam, kam dospěl, kdyby jej ostatní nenechali. Pokud bych podával nějakou žalobu, jakože o tom neuvažuji, tak Hušák by určitě nebyl jejím terčem. Na nedávném sjezdu ČSTV to zaznělo – v době, kdy mohli mít miliardu, pak 200 milionů ročně pro sportovce, tak (tehdejší šéf ČSTV, pozn. aut.)

Pavel Kořan seděl u mne v kanceláři a říkal, že je vše v pořádku, že bude reorganizace a Hušák je bezvadný. A to byl člověk, který Hušáka zaměstnával a měl jej kontrolovat. Hušák toho využil, ale to by udělal snad každý z nás, pokud by měl jeho inteligenční kvality. Kořan však zklamal absolutně, nechal si rozkrást majetek sportovců. V době, kdy neměli na trenýrky, si Hušák přivezl z olympiády stůl za milion a půl.

* E15: To je otázka, proč nepadají trestní oznámení a žaloby na Kořana a další bývalé představitele…

To nevím. Správce není od toho, aby řešil vztahy. Mě zajímá, abych prodal majetek a rozdělil jej poměrně mezi věřitele.

* E15: Ale máte právo popřít úkony předchozího managementu, pokud uzavřel špatné smlouvy či jinak pochybil. To může zvýšit hodnotu majetkové podstaty.

Určitě. Naštěstí ČSTV to v současnosti dělá za mne, takže jim držím palce. Ale musím říct, že si vybrali jen jeden středobod a zapomněli na vše ostatní. Kdyby na té nedávné schůzi nový šéf svazu Miroslav Jansta přečetl deset jmen viníků, tak přítomní byli v takovém laufu, že by zvedli ruku i pro ně.

Čekám, že o Hušákovi ještě uslyšíme

* E15: Na koho byste podal trestní oznámení vy jako sportovec?

Kdybych byl sportovec, ptal bych se představitelů ČSTV a Pavla Kořana, kde jsou moje peníze. Proč naše jednota nemá na to, aby postavila bezpečnou branku. Oni tehdy chodili a říkali: Vše je v pořádku, i když nevíme, kolik Hušák vydělává a jak plynou peníze.

Každý ze členů představenstva měl takové požitky, že se o tom tady nikomu nezdá. Ale Kořan do poslední chvíle tvrdil, že se to zvrátí, že je to v klidu. Pak v klidu odešel a teď se nic neděje. Určitě bych si kromě Hušáka vybral někoho jiného.

* E15: Na podzim jste říkal, že prověříte finanční toky mezi starou Sazkou a subjekty, s nimiž měla obchodní vztahy. Tam jste žádné pochybení nenašel?

Zatím ne. Všechno probíhá, právníci to analyzují. Spousta věcí vyjde najevo až v okamžiku, kdy se projednávají spory o oprávněnost pohledávek. Ty řešíme, a pokud někde zjistíme nějaký problém, budeme postupovat, jak máme.

* E15: Jednu z žalob proti prodeji Sazky podal již dřív ČSTV. Nové vedení ji zatím nestáhlo. Jednáte s nimi?

Zatím jsem s ČSTV žádný kontakt neměl. Stažení žaloby je jednostranný úkon, to je otázka na ČSTV. Na druhé straně se tam změnilo vedení. Žaloba byla podána ještě Pavlem Kořanem jako čistý alibismus pár hodin předtím, než byl odvolán. Rozhodně v době, kdy věděl, že už tam nebude. Chápu ale zase, že nové vedení svazu to musí analyzovat. Třeba to nechá být a rozhodne se pak u soudu.

* E15: Dostal nakonec bývalý šéf Sazky Hušák zlatý padák ve výši několika desítek milionů korun?

Zatím ne. Stále počítám s tím, že ještě uplatní nějaké své nároky. Zatím se tak nestalo.

* E15: Jste s Hušákem ještě v kontaktu?

Ne. Ani nebyl důvod. Očekáváme ale, že o něm ještě uslyšíme.

* E15: Kvůli žalobám na vás?

Přesně tak.

* E15: Je to docela dlouhá doba, skoro rok, co skončil v Sazce a říkal, že žalobu podá.

Tak asi má našetřeno.

* E15: Vy sám jste byl kromě jiného ze strany Penty napadán kvůli exekuci na váš majetek. Už byla zastavena?

Stále se to řeší.

* E15: Loni v listopadu jste říkal, že do roka by se to mohlo vyřešit.

To jsem si myslel, ale je to věc justice. Exekuce byla spojena s vydáním jedné listiny, s tím já těžko něco udělám. Musím čekat a uvidíme. Ovšem také bych očekával, že to půjde rychleji.

Konkurz se může vléct 13 let

* E15: Jaký je aktuální stav konkurzní majetkové podstaty?

Jsou tam jen peníze, nic jiného. Vše jsme prodali jednou smlouvou a ukázali jsme, že konkurz může být velice jednoduchý. Kdybychom neměli spory o oprávněnost pohledávek a pár žalob, tak to můžeme ukončit.

* E15: Kolik na účtu je?

Zhruba mezi 2,8 až třemi miliardami.

* E15: Sporů o oprávněnost pohledávek jsou stovky. Jak dlouho potrvá jejich řešení?

Měsíce i roky. Když jsme před lety prodávali královéhradecké ČKD, prodali jsme jej za rok. Společnost fungovala, vyráběla motory a já jsem teoreticky mohl za rok konkurz ukončit. Dodnes ale právě kvůli žalobám ukončen není a trvá to asi 13 let.

Josef CupkaJosef Cupka | E15 Robert Zlatohlavek

* E15: Dostane se při výplatě majetkové podstaty na všechny věřitele?

Na všechny ano, ale v poměru. Nedostanou celou částku, jen podíl.

* E15: Ptám se proto, že třeba u Oděvního podniku to vypadá, že peníze dostane po prodeji všeho majetku pouze zajištěný věřitel, protože Česká spořitelna měla zajištěn veškerý majetek OP. Na malé věřitele možná nezbude nic. Může taková situace nastat u Sazky?

Ne. Tady to nenastane právě proto, že jsme prodali celý podnik. Nechali jsme si udělat znalecký posudek na sídlo Sazky a částku 567 milionů, která byla nemovitostí zajištěna, dostal zajištěný věřitel The Bank of New York Mellon. Kdyby měla zajištění třeba ještě na pohledávkách, dostala by více.

* E15: Takže The Bank of New York Mellon už nedostane nic?

Jejich pohledávka byla asi desetkrát vyšší než to, co dostali. Zbytek se překlápí do konkurzního řízení. Tam budou uspokojováni ve stejném poměru jako všichni ostatní.

Z 80 paragrafů je jich 500

* E15: Konkurz Sazky byl veden podle nového insolvenčního zákona. Pomohl tento zákon obecně k tomu, aby řízení byla rychlejší?

A vy myslíte, že jsou rychlejší?

* E15: Ne.

Nový insolvenční zákon má určitě výhodu – v uvozovkách – že z 80 paragrafů se rozrostl na 500.

* E15: Měl posílit práva věřitelů. Je tomu tak?

Věřitelé se podle starého zákona starali o svou pohledávku a dokázali si to pohlídat. Dnes občas říkám, že až soud uvidí živého věřitele, měl by jej zavřít do klece a ukazovat po jednacích síních, aby jej lidé konečně viděli. Nemyslím u Sazky, tam jsme měli plný sál. Ale stejně – u Sazky bylo 2500 věřitelů, v sále na jejich schůzi byla jen stovka.

U menších řízení to vypadá tak, že se v jednací síni bojíte, protože jste tam se soudcem a dlužníkem sami. Pokud vůbec dlužník přijde. Věřitelé si nyní to, co potřebují, přečtou v insolvenčním rejstříku. Že by se posílila práva věřitelů… kdo chce, může se uplatnit. Dnes je ale problém sehnat i zástupce do věřitelského výboru. Často to vykonává sám soud. Takže spíše ne.

* E15: Je konkurz Sazky váš největší případ?

Záleží, podle čeho to berete. Harvardský průmyslový holding měl 243 tisíc akcionářů, to bylo obrovské množství lidí. Do konkurzního řízení pak zasahovali tím, že volali a ptali se, co se děje s jejich akciemi. Byli jsme zcela zahlceni. Co se týče přihlášek, tak ano, Sazka byla rarita. Hlavně se ale postupovalo podle nového insolvenčního zákona. Kdyby to šlo podle starého, tak to až tak markantní není, protože bychom měli třeba půl roku či rok na zpracování přihlášek.

* E15: Teď tolik času není?

Nyní jsou tam nastaveny lhůty, které pro nás byly v tom množství přihlášek velice šibeniční. Museli jsme upravovat i počítačové programy, u nichž číslování přihlášek končilo číslem 999. To vše se dělalo za pochodu. Měl jsem tehdy po celé Praze lidi, kteří ve dne v noci přihlášky zpracovávali, abychom se do lhůty vešli.

Dnes se každý směje a říká, jak to bylo v pohodě. Ale tehdy to byl milník. Nikdo moc nevěřil, že to stihneme. Kdyby ne, tak dnes Sazka prodaná není a my bychom teď rozprodávali majetek, sídlo, propouštěli lidi. Zlomových situací tam bylo hodně, zaplaťpámbu, že to takto dopadlo.

Josef CupkaJosef Cupka

Reorganizace by dopadla špatně

* E15: Proč Sazka skončila v konkurzu a Bestsport „jen“ v reorganizaci?

Kdyby to bylo naopak, tak to možná nějakou logiku má, ale to je věc věřitelů. Pro své rozhodnutí měli nějaký reálný důvod. Ovšem pokud by měl Sazku v reorganizaci řídit Hušák, jak stále propagoval Kořan, tak by si možná Hušák pořídil ještě jeden stůl, ale tím by to skončilo.

* E15: Z jednání věřitelů vyplývalo, že konkurz byl asi jedinou možností, jak Hušáka od vedení firmy odstavit. V Bestsportu ve vedení nebyl.

Je to možné. Bylo to jejich rozhodnutí a bylo správné. Sazka by podle mě reorganizací projít nemohla, to by dopadlo špatně.

* E15: Proč ne? Dnes funguje, vydělává, má na trhu přes 90 procent…

Ale to je tím, že jsme tam „uklidili“. Omezili jsme počet zaměstnanců, vypověděli či neprodloužili všechny smlouvy, které byly podle nás špatné a které Sazku vysávaly. Utnuli jsme všechny podobné vazby a podnik se rychle prodal. Nová Sazka to koupila jako čistou firmu se zaměstnanci, kteří měli nějakou úroveň a pracovali tam nějakou dobu. S názvem, který měl padesátiletou tradici. A s obrovským počtem zájemců, kteří chtěli sázet. V té době tady kromě nějakých pseudosázkařských pokusů nebylo nic podobného. Dnes je Sazka tam, kde byla předtím.

* E15: Jak by to vypadalo, kdyby procházela reorganizací?

Byl by tady reorganizační plán. Časem by si začali chodit stěžovat věřitelé, že je vše trochu jinak, a balík špíny z minula by Sazka táhla s sebou. Podle mne to nešlo udělat. Domlouvalo by se mnoho věřitelů včetně lidí, kteří by do toho už neměli mluvit. Včetně akcionářů, kteří by v reorganizaci přece jen nějaký nepatrný hlas měli. Ti, kteří to způsobili, by do toho mohli mluvit zase. A pokud by tam nechali Hušáka, to už by byl výsměch.

Vždy se říká a v každé příručce se dozvíte, že konkurz je likvidační. Každý to bere tak, že se tím podnik zničí, vše se po částech rozprodá. Myslím, že jsme ukázali, že konkurz likvidační být nemusí a že je proti reorganizaci i rychlý. Protože reorganizace by běžela rok, dva, čtyři. Nakonec by Sazka stejně mohla skončit v konkurzu.

Nejtěžší případ

* E15: Je konkurz Sazky váš nejtěžší případ kvůli třenicím až obstrukcím ze strany věřitelů, kteří napadali sebe navzájem, vás, ale i soudce?

Stoprocentně ano. Tady šlo o moc živých peněz a o sílu tlaků různých skupin. Ty se projevovaly jak v nátlaku obecném, tak mediálním. Ten pak padal i na soud, na věřitelský výbor. Hodně udělal mediální zájem, který rozdmýchal atmosféru. Na jedné straně to mohlo pomoci, protože řízení bylo pod veřejnou kontrolou. Na druhé straně byl Hušák v té době ještě jakýsi mediální superman, takže to i ubližovalo.

* E15: Vám tento případ kromě jiného vynesl i bombové výhrůžky…

To ano. Ale to byla nějaká spřízněná duše. Tehdy ten člověk psal, abych na schůzi věřitelů nechodil, že tam bude bomba. Takže mě vlastně chtěl zachránit a ty ostatní asi ne. Ale to se nepotvrdilo.

* E15: Dodnes si myslíte, že auto na Karlově náměstí vás srazilo náhodou?

Kolovaly tady potom nějaké vtipy o Hušákových řidičích, že jsou neschopní. Jednoho mu zastřelí, druhý neumí srazit ani Cupku… Nevím. Bylo to podivné, z dnešního pohledu to určitě nebyla standardní situace. Řidič nejprve zastavil, ukázal mi, abych přechod přešel, a teprve pak se rozjel. Nebylo to tak, že by mě vyloženě přehlídl. Ale když si vezmete, jak to v okolí Karlova náměstí vypadá…

Kdyby počkal o ulici dále, tak tam není živá duše. Z toho pohledu doufám, že pokud to měl být špatný úmysl, tak to měl být jen takový zdvižený prst.

* E15: Šel byste do toho znovu?

Určitě. Ostatně vás ustanoví soud a máte jen omezené možnosti, jak odmítnout. Neříkám, že bych to chtěl, ale co si budeme povídat, Sazka pro mě byla výzva. A my se na konkurzy jako kancelář specializujeme už hodně dlouho.

Josef Cupka (50)

Je absolventem Právnické fakulty UK v Praze (1985). Několik let působil jako podnikový právník, vlastní kancelář založil v roce 1992. Zpočátku působila jako komerčně právní, postupně se těžiště její činnosti přesunulo do oblasti konkurzního a insolvenčního práva. Jako insolvenční správce působil v minulosti ve velkých konkurzech, kromě jiného 1. pražské družstevní záložny, České lotynky nebo TV Premiéra.