Spory o bitcoin: kryptoměnu zkoušejí ovládnout velcí hráči | E15.cz

Spory o bitcoin: kryptoměnu zkoušejí ovládnout velcí hráči

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zažehnané rozštěpení bitcoinu je nejviditelnějším projevem rozporů uvnitř bitcoinové komunity. Pnutí z ní však jen tak nevymizí. Bitcoin je totiž nejen technologický, ale i politický projekt, vysvětluje v interview pro E15 Premium Giacomo Zucco, šéf italské poradenské společnosti BlockchainLab. Ta se specializuje právě na kryptoměny. Zucco současně varuje držitele bitcoinů, aby nepodléhali falešnému pocitu, že kryptoměně už žádné selhání nehrozí.

Proč bitcoin prudce roste na ceně až teď, skoro desetiletí od svého vzniku?

Popularita bitcoinu zatím prošla třemi různými etapami – v první šlo o kombinaci ideologie a technologického novátorství. Nezapomínejme, že bitcoin je de facto kyberpunkový a kryptoanarchistický projekt, o který se zajímali počítačoví nadšenci.

Navíc bitcoin v době svého vzniku přímo reagoval na finanční krizi – v prvotním bloku je dokonce ironická zmínka záchrany britských bank státem.

Poté ale mnoho lidí chtělo tyto politické a ideologické aspekty upozadit. Do hry pak vstoupil šedý a černý trh a to bylo pro rozšíření povědomí o bitcoinu velmi důležité – takový trh vyžaduje z podstaty svého fungování monetární systém odolný proti cenzuře a kontrole. To byla druhá etapa. Samozřejmě ne všechno, co není legální, lze označit za kriminální činnost, dost aspektů fungování kryptoměn dosud není vůbec nijak regulováno.

Ve třetí etapě nastoupili spekulanti s vědomím toho, že se z bitcoinu stal solidní uchovatel hodnoty - měna, jež není inflační.

V jaké fázi je bitcoin nyní?

Teď se nacházíme ve fázi, kdy začínají institucionální investoři vnímat bitcoin

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.